"Lex TVN". Prezes Discovery o problemach z przyznaniem koncesji: "Motywowane politycznie"

KRRiT opóźnia przyznanie koncesji dla TVN24. - Nie ma żadnego uzasadnionego powodu opóźnienia, a kryteria stosowane do odnowienia licencji są polityczne - uważa Jean-Briac Perrette, prezes i dyrektor generalny Discovery Networks International. Sejmowa komisja wkrótce ma zająć się ustawą "lex TVN".
Zobacz wideo Daniel Fried m.in. o sytuacji z TVN w rozmowie Gazeta.pl

Na początku lipca poseł Marek Suski zgłosił projekt ustawy o radiofonii i telewizji, nazywany "lex TVN". Zakazuje on firmom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego pośredniej (a nie tylko bezpośredniej, jak obecnie) kontroli nad stacjami telewizyjnymi, które działają na podstawie koncesji wydanej w Polsce. Projekt uderza w stację TVN, która należy do kapitału z USA poprzez spółkę Polish Television Holding z siedzibą w Holandii, a więc należącą do EOG.

Ryszard Terlecki i Jarosław Kaczyński w Sejmie."Nam nie chodzi o TVN24, ale o TVN". Wiemy, jaki może być plan B Kaczyńskiego

Prezes Discovery: "Brak uzasadnionego powodu opóźnienia przyznania koncesji dla TVN"

Jean-Briac Perrette, prezes i dyrektor generalny Discovery Networks International powiedział w rozmowie z amerykańskim magazynem "Variety", że firma "bardzo uważnie przygląda się obronie naszych interesów biznesowych przed nadmiernymi regulacjami i zachowaniami antykonsumenckimi oraz innymi niepewnościami na rynku". Dodał również, że proponowane zmiany w ustawie medialnej nie tylko podcinają interesy biznesowe koncernu Discovery w Polsce, ale też "zasadniczo zmierzają do destabilizacji kraju dla wszystkich firm".

- Nie ma żadnego uzasadnionego powodu opóźnienia. Żadnego. Fakt, że odnowiliśmy inne licencje w ten sam sposób, w tym samym okresie jest dowodem na to, że kryteria stosowane do odnowienia licencji na ten kanał informacyjny są polityczne, a nie uzasadnione prawem lub regulacjami - skomentował Jean-Briac Perrette sytuację dotyczącą koncesji dla TVN24.

Doradca Departamentu Stanu USA Derek Chollet w WarszawieDoradca Departamentu Stanu USA: Jesteśmy zaniepokojeni sprawą TVN24

Sejmowa komisja zajmie się ustawą "lex TVN"

Przypomnijmy, że wniosek o przedłużenie koncesji dla TVN24 został złożony do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji już w lutym 2020 roku, jednak do tej pory nie podjęto ostatecznej decyzji. W czwartek 22 lipca odbyły się dwa głosowania w sprawie koncesji dla TVN24, które nie przyniosły rozstrzygnięcia. Tymczasem sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu już we wtorek ma zająć się ustawą "lex TVN".

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma jeszcze dwa miesiące czasu na podjęcie decyzji w sprawie koncesji dla TVN24. Ta bowiem wygasa 26 września.

Więcej o: