Zakaz handlu w niedziele zniesiony? We wtorek TK zbada jego zgodność z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny wyda we wtorek 27 lipca wyrok ws. zgodności z Konstytucją RP przepisów wprowadzających zakaz handlu w niedziele. Przepisy zostały zaskarżone w 2018 r. przez Konfederację Lewiatan.
Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Trybunał Konstytucyjny ogłosi swoje orzeczenie 27 lipca o godzinie 10.30. Przepisy wprowadzające zakaz handlu w niedziele zaskarżyła do TK w 2018 r. Konfederacja Lewiatan. 

Zakaz handlu w niedziele na wokandzie TK

Prezydent organizacji we wniosku do TK zarzucił niekonstytucyjność czterech przepisów, w tym kluczowego art. 5. mówiącego, że w niedziele i święta w placówkach handlowych zakazany jest handel i wykonywanie czynności związanych z handlem. Konfederacja Lewiatan przekonuje, że przepis ten m.in. różnicuje sytuację pracowników, ingeruje w wolność pracy, a także pozbawia pracowników części dotychczas wykonywanej pracy (a w rezultacie - dochodów). 

[Art. 5.] prowadzi do grupowych zwolnień w niektórych branżach, powoduje obniżenie dochodów lub zwiększenie wymiaru pracy w dni dotychczas wolniejsze, a także wywołuje skutek dyskryminacyjny, tworząc grupę uprzywilejowanych pracodawców i pracowników

- referuje argumenty Lewiatana Trybunał Konstytucyjny.

We wniosku do TK prezydent Konfederacji Lewiatan kontestuje także inne przepisy przepisy: zawierające wykaz sklepów, których nie obejmuje zakaz handlu w niedziele oraz wskazujące godziny ograniczenia ich funkcjonowania. Wskazuje też na zbyt krótki czas vacatio legis przewidziany dla ustawy.

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje od marca 2018 r., choć liczba niedziel niehandlowych zwiększała się z roku na rok. 

Przewodniczącym składu orzekającego TK będzie sędzia Jarosław Wyrembak, sprawozdawcą sędzia Justyn Piskorski, w składzie zasiądą także: prezes TK Julia Przyłębska oraz sędziowie Zbigniew Jędrzejewski i Andrzej Zielonacki.

Zakaz handlu w niedziele zostanie zaostrzony?

Nawet jeśli Trybunał Konstytucyjny przychyli się do wniosku Konfederacji Lewiatan i uzna wszystkie lub część przepisów za niezgodne z konstytucją, to nie da się wykluczyć, że prędzej czy później zakaz handlu w niedziele zostanie zaostrzony. 

Do Sejmu trafił kilka dni temu projekt ustawy zakładającej uszczelnienie ograniczenia niedzielnego handlu. Miałby on "załatać" m.in. lukę pozwalającą działać w niedziele sklepom, które są jednocześnie punktami pocztowymi. Z takiej możliwości korzystają np. sklepy sieci Żabka, Biedronka, Dino czy Bricomarche.

- To jest ewidentne nadużywanie pewnej luki prawnej, gdzie pod pozorem prowadzenia działalności pocztowej otwartych jest wiele sklepów. Jak się człowiek przejdzie w niedzielę i poprosi o nadanie paczki, to niektórzy nawet odmówią. Mamy też takie sygnały, więc to niekiedy jest fikcja - komentował konieczność zmian w prawie w rozmowie z Onetem poseł PiS Janusz Śniadek.

Więcej o: