Pracodawca będzie mógł sprawdzić dowód szczepienia? Projekt ma trafić do Sejmu

W sierpniu w Sejmie ma pojawić się projekt, który ma dać pracodawcom prawo do kontroli tego, czy pracownicy przyjęli szczepionkę na koronawirusa - informuje "Wprost". Ci niezaszczepieni mieliby zostać oddelegowani na inne stanowisko.

Pomysł ma być odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorców, którzy mogliby mieć większą kontrolę nad bezpieczeństwem w miejscu pracy i szansę na ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa wśród pracowników.

Zobacz wideo Tarcza 4.0. Czy pracodawca może nas wysłać na przymusowy urlop?

Niezaszczepieni będą pracować zdalnie? Niezgodne z kodeksem pracy

Projekt miał powstawać w trakcie rozmów Jarosława Gowina z pracodawcami - pisze portal money.pl. - Podczas konsultacji wicepremiera z pracodawcami wypracowano stanowisko, zgodnie z którym osoby zatrudniające będą mogły zweryfikować, czy pracownik jest zaszczepiony - mówił informator "Wprost". Pracownicy, którzy nie przyjęli szczepionki na koronawirusa, mogą zostać przesunięci na inne stanowisko.

Czekaj nas zmiany w dowodach osobistychDowodu osobistego nie wyrobimy już przez internet. Chodzi o odcisk palca

"Dziennik Gazeta Prawna" pisze na przykład o możliwości skierowaniu takich osób do pracy zdalnej. Jednak zgodnie z Kodeksem pracy informacje o stanie zdrowia pracownika można pozyskać tylko za jego zgodą i z jego inicjatywy.

Koronawirus w Polsce. Nowe dane

Ministerstwo zdrowia poinformowało o 138 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 w ciągu ostatniej doby zmarła jedna osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami - dwie osoby.

Inwestycja Dom Development na Kamionku w Warszawie.Wielka kara dla dewelopera w Warszawie. Ten określa ją jako "absurdalną"

Najwięcej nowych zakażeń potwierdzono w województwach: małopolskim, śląskim i mazowieckim. W szpitalach przebywa obecnie 308 pacjentów covidowych - o jedną osobę mniej niż wczoraj. 44 chorych jest podłączonych do respiratorów. W ciągu minionej doby ta liczba zmniejszyła się o dwie osoby. Na kwarantannie przebywa 81 tysięcy 796 osób. To prawie 2 tysiące 700 osób mniej niż dzień wcześniej. Szpitale dysponują 6 tysiącami 195 łóżkami dla pacjentów z COVID-19. W ciągu doby wykonano około 39 tysięcy 100 testów na obecność koronawirusa.

Od marca ubiegłego roku w Polsce zakaziło się 2 miliony 882 tysiące 465 osób. Zmarły 75 tysięcy 252 osoby. Po zakażeniu koronawirusem za ozdrowieńców uznano 2 miliony 653 tysiące 446 osób.

Więcej o: