Dowodu osobistego nie wyrobimy przez internet. Powód? Nowe wzory z odciskiem palca, choć je wstrzymano

Chcąc wyrobić dowód osobisty, będzie trzeba udać się do urzędu. Od 27 lipca nie można już złożyć wniosku przez internet. Związane jest to z nowymi wzorami dowodów osobistych z odciskiem palca. Tyle że ich wprowadzenie wstrzymało ABW.

Na stronie MSWiA w informacjach dot. jak uzyskać dowód osobisty pojawił się komunikat, który informuje, że od 27 lipca nie można składać już wniosków przez internet. Zmiana ta była zapowiadana już od dłuższego czasu i związana jest z dostosowaniem się Polski do unijnych przepisów. 

Zobacz wideo Paszport i dowód dla dziecka - jak wyrobić?

Dowody osobiste z odciskiem palca 

Polska od sierpnia miała dostosować się do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, które ma ograniczyć ryzyko fałszowania dokumentów. Nowe wzory dokumentu przedstawiono w kwietniu. Unijne przepisy wymagają powrotu do podpisu na dowodzie osobistym.

Nowym elementem będzie natomiast odcisk palca. I to z jego powodu nie można już wyrobić dowodu osobistego przez internet. Nowy wzór dokumentu wymaga bowiem zostawienia odcisku palca w urzędzie. Nowe dowody osobiste miały być wydawane od początku sierpnia. Ich wejście opóźniło jednak ABW

ABW skontrolowało czytniki linii papilarnych

Na początku lipca ABW wstrzymało wprowadzenie nowych dowodów osobistych ze względu na wątpliwości co do czytników palca. Problem dotyczy zarówno prywatności obywateli, jak i szeroko rozumianego bezpieczeństwa państwa. W celu zbierania odcisków rząd zamówił 7450 czytników. Wartość zamówienia to 1,3 mln złotych. Jego wysokość kwestionowano tuż po przetargu, ponieważ kwota ta miała być wyjątkowo niska. ABW uznało, że korzystanie z czytników byłoby gorsze, niż przesunięcie zmiany wzoru dokumentu. 

Interwencja ABW była skuteczna. Przedstawiciel rządu przekazał, że w trybie ekstraordynaryjnym szybko zostanie przygotowana ustawa, która przesunie w czasie wejście w życie nowych dowodów osobistych. Umowa z usługodawcą mającym dostarczyć czytniki zostanie wypowiedziana na podstawie klauzuli bezpieczeństwa.

Więcej o: