W Chinach powstał 13-piętrowy hotel dla świń. Ma chronić przed chorobą ASF

Chiny budują "hotele" dla świń, w których będą one pod stałym monitoringiem weterynarzy. W 13-piętrowym budynku już zamieszkuje ponad 10 tysięcy zwierząt. W ten sposób Chiny chcą chronić je przed epidemią afrykańskiego pomoru świń.
Zobacz wideo Izabela Zygmunt: Chiny to w tej chwili największy emitent dwutlenku węgla

Chiny, największy na świecie konsument wieprzowiny, chcą uchronić się przed epidemią afrykańskiego pomoru świń (ASF). W 2018 r. choroba w ciągu 12 miesięcy zredukowała liczącą ponad 400 milionów populację świń o połowę. Doprowadziło to do gwałtownego wzrostu cen wieprzowiny.

Europejski Reaktor Ciśnieniowy (zdjęcie ilustracyjne)Chiny. Wyłączono reaktor jądrowy. Powodem uszkodzenie prętów paliwowych

Chiny budują hotele dla świń

Aby nie dopuścić do kolejnej epidemii, chińskie firmy budują tzw. hotele dla świń - podaje Bloomberg. 13-piętrowy budynek już powstał w południowych Chinach i zamieszkuje go ponad 10 tys. świń. Obiekt jest specjalnie przystosowany do hodowli tych zwierząt. Świnie są tam pod stałym nadzorem weterynarzy i otrzymują odpowiednio przygotowaną karmę.

Tymczasem firma New Hope Group postawiła w Pekinie trzy 5-piętrowe "hotele" na obszarze 140 tys. mkw. Kompleks wyposażono w roboty monitorujące stan zdrowia, systemy karmienia i dezynfekcji - informuje Bloomberg. Pracownicy "hoteli" muszą brać prysznic i zmieniać ubrania przed i po pracy - zupełnie jak w laboratoriach biologicznych. Wspomniany kompleks ma pozwolić na "produkcję" 120 tysięcy świń rocznie.

Pszczoła, zdjęcie ilustracyjnePszczoły kosmonautki z Polski. Na AGH sprawdzają, czy można je wysłać na Marsa

Chiny. Potwierdzono 11 ognisk ASF

W Chinach odnotowano do tej pory 11 ognisk ASF i dokonano uboju 2216 świń - poinformował w lipcu urzędnik chińskiego ministerstwa rolnictwa, cytowany przez agencję Reuters. Natomiast jak mówił Xin Guochang, urzędnik w biurze hodowli Ministerstwa Rolnictwa i Spraw Wsi, ryzyko nowych ognisk utrzymuje się, nawet gdy ogólna sytuacja chorobowa jest stabilna.

- Chińskie stado liczące 439 milionów świń na koniec czerwca było na poziomie 99,4 proc. w stosunku do pogłowia świń z końca 2017 r., a stado loch liczyło 45,64 miliona sztuk, co stanowi 102 proc. poziomu z końca 2017 r. - powiedział Zeng Yande, kierownik ds. rozwoju i planowania ministerstwa rolnictwa Chin, cytowany przez serwis The Pig Site.

Więcej o: