Polski Ład. Miliardy dla emerytów mają sponsorować przedsiębiorcy. "Nie zachęca to do pracy i inwestycji"

- Resort finansów szacuje, że wpływy ze składki zdrowotnej wzrosną o 12 mld zł. Te 12 mld zapłacą ze swojej kieszeni właśnie przedsiębiorcy - obawia się Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. Polski Ład może być korzystny przede wszystkim dla emerytów.

Polski Ład wciąż znajduje się na etapie konsultacji, analitycy próbują już jednak oszacować, kto na rewolucyjnym programie PiS zyska, a kto straci. 

Rząd podkreśla, że zmiany w systemie podatkowym będą korzystne lub neutralne dla 90 proc. Polaków. W te zapewnienia nie wierzą jednak przedsiębiorcy, w tym ci drobni. 

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

Polski Ład, czyli miliardy dla emerytów. Z kieszeni przedsiębiorców. I nie tylko

Według Centrum Analiz Ekonomicznych i ekspertów PKO BP, Polacy w wieku emerytalnym zyskają na zmianach. Według szacunków chodzi o kwotę od 10,3 do 11,3 mld zł rocznie. Niektórzy zatrudnieni na umowę o pracę również zyskają. Średnio 1,4 tys. zł rocznie - podaje "Rzeczpospolita". W sumie 8,32 mln pracowników ma zyskać w portfelu łącznie 11,6 mld zł. 

Nie zyskają jednak wszyscy. Dla 1,4 mln etatowców Polski Ład oznacza stratę. Średnio wyniesie ona 900 zł, co łącznie daje kwotę 1,3 mld zł. 

.Polski Ład przeorze nasz system podatkowy, a rząd będzie bawił się w klasy

Stracić może nawet 97 proc. firm

Przemysław Pruszyński, ekspert Konfederacji Lewiatan w rozmowie z dziennikiem stwierdza, że wysokość strat firm jest dziś trudna do oszacowania. - Z naszych szacunków wynika, że w przypadku karty podatkowej zmiana obciążeń może sięgnąć nawet 97 proc., a przy podatku liniowym jest to wzrost o ponad 40 proc. Proponowane w Polskim Ładzie rozwiązania są szkodliwe dla biznesu i gospodarki - wylicza. 

Przedsiębiorców najbardziej "zaboleć" może wzrost składki zdrowotnej. Dziś wynosi ona niespełna 2 proc., po reformie skoczy do 9 proc. Prowadzący działalność gospodarczą mogą oddać łącznie 5,2 mld zł. 

- Resort finansów szacuje, że wpływy ze składki zdrowotnej wzrosną o 12 mld zł. A że ten wzrost dotyczy tylko firm, które zamiast dotychczasowego ryczałtu mają zacząć płacić składki proporcjonalnie do dochodu, to te 12 mld zapłacą ze swojej kieszeni właśnie przedsiębiorcy - stwierdza w rozmowie z dziennikiem Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. 

Paweł Wojciechowski, główny ekonomista Pracodawców RP, twierdzi z kolei, że rządowa propozycja oznacza, że cała korzyść pozostaje w rękach osób nisko zarabiających i emerytów, a firmy, te rozliczające się w PIT, poniosą ogromne koszty. - Nie zachęca to ani do pracy, ani do inwestycji - stwierdził. 

Studio BiznesPolski Ład PiS-u. Dla kogo zmiany okażą się korzystne?

Kaczyński: Zmiana modelu podatkowego ma fundamentalne znaczenie

Zdaniem szefa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego Polski Ład ma przede wszystkim zmienić system podatkowy. Zdaniem lidera PiS niezbędna jest "szczególnie zmiana systemu podatkowego z regresywnego na progresywny." - Zmiana modelu podatkowego ma fundamentalne znaczenie, bo u nas jest tak, że im kto więcej zarabia, tym mniej płaci danin - stwierdził. 

Szef Prawa i Sprawiedliwości zapewnił, że Polski Ład oznacza zysk dla "ogromnej części realnej klasy średniej". Dotkliwe zmiany mają dotyczyć "kilku procent najzamożniejszych Polaków". 

"Ale są i tacy, którzy mimo wysokich dochodów trzęsą się na samą myśl straty stu czy dwustu złotych. Ich emocje, podkręcane jeszcze dezinformacją niektórych mediów, przenoszą się na naszych koalicjantów" - stwierdził Jarosław Kaczyński. 

Więcej o: