Wielki boom na działki. Sprzedaż najwyższa w historii, wśród powodów m.in. rosnące ceny mieszkań

W 2020 r. w Polsce zawarto ponad 141 tys. transakcji dotyczących działek niezabudowanych. To nowy rekord na rynku. Sprzedaż działek budowlanych również była najwyższa w historii. Zainteresowanie działkami napędza nie tylko pandemia, ale też rosnące ceny mieszkań - uważa ekspert z serwisu GetHome.pl.
Zobacz wideo Bańka cenowa na rynku nieruchomości? „Ryzyko jest wysokie"

Działki są hitem na rynku nieruchomości. W zeszłym roku padł nowy rekord sprzedaży niezabudowanych działek. W całym kraju zawarto przeszło 141,3 tys. transakcji - informuje serwis GetHome.pl, który powołuje się na najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego. To o około 17 proc. więcej niż rok wcześniej.

Sprzedaż działek budowlanych najwyższa w historii

- Na dzień dzisiejszy nie wiadomo, ile działek niezabudowanych zmieniło właściciela oraz jakie jest ich przeznaczenie - mówi Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl. Transakcje często obejmują więcej niż jedną działkę. GUS najwcześniej w listopadzie ma udostępnić szczegółowe informacje. Dane mają wskazywać, że mniej niż połowa spośród wszystkich transakcji dotyczy działek budowlanych, których sprzedaż w 2020 r. również była najwyższa w historii polskiego rynku nieruchomości.

Według GUS w 2019 roku 70,2 tys. działek przeznaczonych pod zabudowę zmieniło właściciela, lecz tylko jedna trzecia z nich (24,4 tys.) może być wykorzystana pod zabudowę mieszkaniową - wskazuje GetHome.pl. Jak zauważył Marek Wielgo, już w 2017 r. miał miejsce boom na działki - tamtego roku odnotowano wzrost sprzedaży działek o 29 proc. To sugeruje, że za wzrostem zainteresowania nie stoi wyłącznie pandemia COVID-19.

Dom tańszą alternatywą dla drożejących mieszkań

Ekspert GetHome.pl wskazuje, że w czasie pandemii wielu Polaków doszło do wniosku, iż bezpieczniej jest mieszkać lub wypoczywać w domu z działką niż w mieszkaniu w bloku. Widać to w statystykach Głównego Urzędu Statystycznego - w pierwszym półroczu 2021 r. inwestorzy indywidualni uzyskali pozwolenia lub zgłosili budowę blisko 60,4 tys. mieszkań, głównie domów jednorodzinnych. To o 29 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 r.

Z drugiej strony, liczba budowanych domów systematycznie rosła w poprzednich latach, a to dlatego, że dla wielu Polaków dom jest tańszą alternatywą dla szybko drożejących mieszkań - zauważa serwis GetHome.pl. Dodaje również, że budownictwo jednorodzinne rozwija się najbardziej w miejscowościach okalających duże miasta, gdzie zakup działki budowlanej jest zbyt dużym wydatkiem, porównywalnym z zakupem sporego mieszkania.

Działki pod zabudowę jednorodzinną w cenie kilku milionów złotych nie są w Warszawie rzadkością. Niestety, podaż atrakcyjnych działek jest mniejsza niż w poprzednich latach. Na spadek cen raczej nie ma więc co liczyć

- komentuje Marek Wielgo.

Więcej o: