Wielki boom na działki. Sprzedaż najwyższa w historii, wśród powodów m.in. rosnące ceny mieszkań

W 2020 r. w Polsce zawarto ponad 141 tys. transakcji dotyczących działek niezabudowanych. To nowy rekord na rynku. Sprzedaż działek budowlanych również była najwyższa w historii. Zainteresowanie działkami napędza nie tylko pandemia, ale też rosnące ceny mieszkań - uważa ekspert z serwisu GetHome.pl.
Zobacz wideo Bańka cenowa na rynku nieruchomości? „Ryzyko jest wysokie"

Działki są hitem na rynku nieruchomości. W zeszłym roku padł nowy rekord sprzedaży niezabudowanych działek. W całym kraju zawarto przeszło 141,3 tys. transakcji - informuje serwis GetHome.pl, który powołuje się na najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego. To o około 17 proc. więcej niż rok wcześniej.

Wydajemy coraz więcej na mieszkania. To już 25 proc. naszego budżetuWydajemy coraz więcej na mieszkanie. To już 25 proc. naszego budżetu

Sprzedaż działek budowlanych najwyższa w historii

- Na dzień dzisiejszy nie wiadomo, ile działek niezabudowanych zmieniło właściciela oraz jakie jest ich przeznaczenie - mówi Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl. Transakcje często obejmują więcej niż jedną działkę. GUS najwcześniej w listopadzie ma udostępnić szczegółowe informacje. Dane mają wskazywać, że mniej niż połowa spośród wszystkich transakcji dotyczy działek budowlanych, których sprzedaż w 2020 r. również była najwyższa w historii polskiego rynku nieruchomości.

Według GUS w 2019 roku 70,2 tys. działek przeznaczonych pod zabudowę zmieniło właściciela, lecz tylko jedna trzecia z nich (24,4 tys.) może być wykorzystana pod zabudowę mieszkaniową - wskazuje GetHome.pl. Jak zauważył Marek Wielgo, już w 2017 r. miał miejsce boom na działki - tamtego roku odnotowano wzrost sprzedaży działek o 29 proc. To sugeruje, że za wzrostem zainteresowania nie stoi wyłącznie pandemia COVID-19.

12 tys. zł za metr kwadratowy w Warszawie. Tak drogo nie było jeszcze nigdy12 tys. zł za metr kwadratowy w Warszawie. Tak drogo nie było jeszcze nigdy

Dom tańszą alternatywą dla drożejących mieszkań

Ekspert GetHome.pl wskazuje, że w czasie pandemii wielu Polaków doszło do wniosku, iż bezpieczniej jest mieszkać lub wypoczywać w domu z działką niż w mieszkaniu w bloku. Widać to w statystykach Głównego Urzędu Statystycznego - w pierwszym półroczu 2021 r. inwestorzy indywidualni uzyskali pozwolenia lub zgłosili budowę blisko 60,4 tys. mieszkań, głównie domów jednorodzinnych. To o 29 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 r.

Z drugiej strony, liczba budowanych domów systematycznie rosła w poprzednich latach, a to dlatego, że dla wielu Polaków dom jest tańszą alternatywą dla szybko drożejących mieszkań - zauważa serwis GetHome.pl. Dodaje również, że budownictwo jednorodzinne rozwija się najbardziej w miejscowościach okalających duże miasta, gdzie zakup działki budowlanej jest zbyt dużym wydatkiem, porównywalnym z zakupem sporego mieszkania.

Działki pod zabudowę jednorodzinną w cenie kilku milionów złotych nie są w Warszawie rzadkością. Niestety, podaż atrakcyjnych działek jest mniejsza niż w poprzednich latach. Na spadek cen raczej nie ma więc co liczyć

- komentuje Marek Wielgo.

Więcej o: