"Prawdziwe schody donikąd" na przystanku Gdańsk Kolonia. Kończą się metr nad ziemią

Konserwator zabytków nakazał odbudowę przystanku kolejowego Gdańsk Kolonia, mimo że nie będą się tam zatrzymywać żadne pociągi. W tunelu pod linią kolejową powstały schody, które kończą się metr nad posadzką tunelu.
Zobacz wideo Co z Afgańczykami, którzy boją się o swoje życie? Rozmowa z Janiną Ochojską

O sprawie schodów poinformował portal trójmiasto.pl. Jak czytamy, w 2018 roku podjęto decyzją ws. remontu przystanku pasażerskiego Gdańsk Kolonia oraz znajdującego się przy nim tunelu pod linią kolejową. Portal zaznacza, że tunel to ważne przejście dla mieszkańców, ponieważ ułatwia komunikację między Wrzeszczem a Letnicą i Młyniskami.

Jak się okazuje, na remontowanym już przystanku kolejowym nie będą zatrzymywać się żadne pociągi. Odtworzenie obiektu w historycznym kształcie nakazał konserwator zabytków. - Konserwator się uparł, by odtworzyć w tym miejscu elementy dawnej infrastruktury przystankowej. W efekcie czego powstał nie przystanek, a jego atrapa - powiedzieli portalowi kolejarze. Dodali, że nowy peron będzie "ładnie wyglądał i nic więcej".

"Prawdziwe schody donikąd"

W odtworzonym tunelu znajdują się schody, które prowadzą na peron. Jednak zaczynają się one dopiero metr nad ziemią. Na zdjęciach widać, że pracownicy, którzy remontują to miejsce, dostawili sobie drewnianą paletę, aby móc się na nie dostać. Trójmiasto.pl podkreśla, że schody znajdowały się tam już przed przebudową, a w tunelu był jeszcze dodatkowy poziom, od którego zaczynały się schody. Przez to jednak w części tunelu strop wisiał tuż nad głowami przechodniów. Krótko mówiąc, dodatkowy poziom został usunięty, a schody nie zostały przedłużone, wobec czego zaczynają się dopiero metr nad ziemią.

"Na pierwszy rzut oka myślałem, że to może malowidło ścienne, ale jednak to prawdziwe schody donikąd" - podkreśla Rafał Mrowicki, dziennikarz Wirtualnej Polski w Gdańsku.

Przemysław Zieliński z zespołu prasowego spółki PKP Polskie Linie Kolejowe w rozmowie z portalem trójmiasto.pl wyjaśnił, że przystanek Gdańsk Kolonia to "utrwalenie historii kolei w przestrzeni miasta", a obiekt już od dawna służy jedynie pieszym. - Dostosowanie przejścia do współczesnych potrzeb mieszkańców i zachowanie historycznych elementów architektury wymagało ustaleń z konserwatorem zabytków i projektantem. W obszarze nieczynnego przystanku i niewykorzystywanych schodów przejście podziemne zostało pogłębione. W uzgodnieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków odrestaurowane i zachowane zostały elementy przystanku m.in. granitowe schody - przekazał. Jak dodał, przestrzeń między schodami i przejściem będzie zabezpieczona. 

Termin oddania tunelu przypada na październik 2021 r. 

Poprosiliśmy o komentarz w sprawie Miejskiego Konserwatora Zabytków. Czekamy na odpowiedź.

Więcej o: