Płot na granicy z Białorusią. Ile będzie kosztował? Szacunki mówią o 400 mln zł

Długość granicy polsko-białoruskiej to 418 km. Wzdłuż niej Ministerstwo Obrony Narodowej planuje budowę płotu o wysokości 2,5 m. Media szacują, że taka inwestycja może pochłonąć 400 mln zł z budżetu państwa.

Na briefingu prasowym w Usnarzu Górnym na polsko-białoruskim pograniczu, który odbył się we wtorek 24 sierpnia, premier Mateusz Morawiecki wystąpił na konferencji prasowej. Szef rządu został zapytany m.in. o płot, który ma przedzielić dwa kraje. 

Zobacz wideo Usnarz Górny. Relacja Gazeta.pl

- Prace rozpoczną się już w najbliższych dniach, natomiast potrwają na pewno kilka tygodni, może nawet kilkanaście tygodni, ale na samym początku będziemy zabezpieczali ten odcinek, który jest najłatwiejszy do nielegalnego przejścia, a trudniejszy do nadzorowania, czyli odcinek lądowy. To jest około 180-190 km - poinformował prezes Rady Ministrów. Jak podkreślił, będzie zabezpieczany też odcinek wzdłuż rzeki.

Przypomnijmy, że na polsko-białoruskiej granicy w pobliżu miejscowości Usnarz Górny nadal koczuje grupa imigrantów. Według Straży Granicznej, przy granicy znajdują się obecnie 24 osoby - dwudziestu mężczyzn i cztery kobiety. Fundacja Ocalenie, której działacze są na miejscu, podaje jednak, że z komunikacji z uchodźcami wynika, że jest ich wciąż 32, a wśród nich trzy dorosłe kobiety i 15-latka. 

Grupa przebywa na terenie kontrolowanym przez stronę białoruską. Polskie władze oceniają, że obecność imigrantów to wynik świadomego działania władz białoruskich, które w ten sposób chcą destabilizować sytuację w krajach UE.

Ile będzie kosztował płot na granicy z Białorusią?

Dziennikarze próbowali dopytać Morawieckiego o koszt płotu. - Nie powiem dzisiaj, jaki jest koszt, ale dla zapewnienia bezpieczeństwa Polsce każde środki są słuszne do użycia. Dla mnie przede wszystkim liczy się bezpieczeństwo granic, powaga państwa, zdolność do odparcia prowokacji, ataków hybrydowych, jak te ze strony pana Łukaszenki - zaznaczył.

Premier Mateusz MorawieckiIle będzie kosztował płot na granicy z Białorusią? Premier zabrał głos

Pytany, czy Komisja Europejska pomoże w budowie ogrodzenia, premier odparł, że "poradzimy sobie sami". - Tutaj nie ma potrzeby, żeby uruchamiać jakąś specjalną pomoc. Oczywiście, jeśli będą takie fundusze, to jak najbardziej z nich skorzystamy, ale nie będziemy na nie czekać - powiedział premier. Dodał, że "ogrodzenia będą uruchamiane natychmiast".

Media: Budowa wyniesie 400 mln zł

Jak wyjaśniło Ministerstwo Obrony Narodowej w odpowiedzi na pytanie serwisu money.pl, ogrodzenie będzie stanowić uzupełnienie istniejącego już odcinka zapory drutowej ułożonej w pasie granicznym z Białorusią. Będzie to płot o wysokości 2,5 m, zbudowany z drutu ostrzowego.

Długość granicy z Białorusią to 418 km. Jak wskazuje money.pl, Litwini na swoje 500 km chcą w specjalnej ustawie przeznaczyć w przeliczeniu 688 mln zł. Daje to 1,37 mln zł za kilometr. Zatem "model litewski" kosztowałby nas ok. 572 mln zł.

"Litwini chcą jednak zbudować płot o wysokości 4 metrów. MON planuje 2,5 metra wysokości, powinno być zatem taniej" - zauważa portal. 

Migranci na granicy polsko-białoruskiej w Usnarzu GórnymUsnarz Górny. Przedstawiciele Biura RPO spotkali się z uchodźcami

Dziennikarze dotarli też do firmy zajmującej się budową podobnych konstrukcji. W szczegółowej wycenie zawierającej koszty wszystkich słupków, profili w kształcie litery Y do montażu concertiny, betonu do wmurowania słupków i samej concertiny, koszt materiałów na płot eksperci wycenili na 520 tys. zł za kilometr. Montaż - na ok. 150 tys. zł. Do tego należy jednak dodać jeszcze 3-kilometrowe zwoje concertiny przy płocie. Eksperci wyceniają 1 kilometr na 44 tys. zł. To zatem kolejne 132 tys. zł. Kilometr takiego ogrodzenia o wysokości 2,5 m na rynku kosztuje zatem ok. 800 tys. zł.

Straż graniczna na granicy polsko-białoruskiej"Usnarz to tylko mały fragment". Dramat imigrantów na granicy

"Do tego trzeba doliczyć jeszcze całą logistykę takiego przedsięwzięcia. Można zatem przyjąć, że koszt budowy kilometra wzrosnąć może nawet do ok. 1 mln zł. Zatem budowa może pochłonąć nawet ponad 400 mln zł" - czytamy na łamach portalu.

Więcej o: