Black Friday 2021. Kiedy przypada święto wielkich promocji i wyprzedaży?

Black Friday to dzień wielkich promocji i wyprzedaży w sklepach, na który czekają niecierpliwie tysiące klientów. W jakim terminie to "święto" handlu przypada w tym roku?

Black Friday, czyli Czarny Piątek to zakupowy zwyczaj wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych, który w ostatnich latach doskonale przyjął się w Polsce. Co roku przypada w innym terminie, gdyż jest ściśle związany z poprzedzającym go Thanksgiving - Świętem Dziękczynienia, obchodzonym w USA zawsze w czwarty czwartek listopada. Z okazji Czarnego Piątku sklepy szykują mnóstwo wyprzedaży, obniżek i innych cenowych okazji dla swoich klientów, a najwięksi łowcy promocji ustawiają się w długich kolejkach już na kilka godzin przed otwarciem.

Zobacz wideo Black Friday. Święto amerykańskiego konsumpcjonizmu?

Nie tylko Black Friday. Czym są Black Week i Cyber Monday?

Black Friday cieszy się sporym zainteresowaniem, przez co okres promocji często jest wydłużany nawet do tygodnia i nazywany Black Week (Czarny Tydzień). Na tym nie koniec, bo w poniedziałek następujący po Czarnym Piątku wypada znany od 2005 roku Cyber Monday - cyberponiedziałek, czy też Cyfrowy Poniedziałek. Choć oba "święta" handlu są do siebie podobne i często porównywane, jest między nimi zasadnicza różnica: podczas Cyber Monday promocje ogłaszają przede wszystkim sklepy internetowe, szczególnie te mniejsze, którym trudno jest konkurować z dużymi sieciami. Jak ustalił dziennik "Daily Mirror", w Cyfrowy Poniedziałek klienci najczęściej kupują ubrania i obuwie, a w Czarny Piątek "polują" na sprzęt elektroniczny.

Czarny Piątek 2021. Kiedy przypada?

Jak już wspomniałam wyżej, Black Friday przypada każdego roku w czwarty piątek listopada, a zatem w 2021 roku będzie obchodzony 26 listopada. Odpowiednio Cyber Monday odbędzie się w poniedziałek 29 listopada.

Więcej o: