Koronawirus. Niezaszczepieni będą wysyłani na bezpłatne urlopy? Propozycja rządu

Z opisu projektu noweli ustawy o zwalczaniu COVID-19, zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych rządu, wynika, że pracodawcy będą mogli wysłać na bezpłatny urlop pracowników, którzy nie przyjmą szczepionki na koronawirusa lub nie są ozdrowieńcami.

Alternatywą jest oddelegowanie pracownika do innych zadań, tak, aby w miarę możliwości ograniczyć jego kontakt z innymi osobami i zachować dystans, którego wymaga reżim sanitarny. Organem odpowiedzialnym za projekt jest Ministerstwo Zdrowia.

Zobacz wideo Ilu Polek i Polaków się zaszczepi? Rozmowa z Łukaszem Pawłowskim z OGB

Będą nowe przepisy. Pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik się zaszczepił

"W projektowanej regulacji przewiduje się wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą pracodawcom uzyskiwać informacje dotyczące zaszczepienia, faktu przebycia zakażenia SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Proponuje się, aby w przypadku osoby, która przekazała informację o braku zaszczepienia przeciwko COVID-19 lub nieprzebyciu infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, pracodawca mógł delegować tę osobę do pracy poza jej stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy albo skierować na urlop bezpłatny" - czytamy.

Turyści nad Morskim Okiem (zdjęcie ilustracyjne)Tatry. Turyści szturmują Morskie Oko. Prawie trzygodzinne kolejki

 "Przewiduje się również możliwość oczekiwania powyższych informacji przed nawiązaniem stosunku pracy z osobą ubiegającą się o pracę" - czytamy dalej. Podanie takiej informacji nie będzie wiec w praktyce dobrowolne - jej nieudzielenie może zaważyć zarówno na otrzymaniu pracy, jak i na jej formie.

Bezpłatny urlop dla niezaszczepionych? Decydować będzie szef

Ostateczną decyzję o tym, czy wysłać pracownika na bezpłatny urlop lub zmienić zakres jego obowiązków, podejmie szef. Portal money.pl podaje przykłady firm zagranicznych, które już podjęły podobne kroki - amerykańska linia lotnicza Delta Air Lines będzie wymagała od niezaszczepionych pracowników dodatkowych 200 dolarów miesięcznie w ramach ubezpieczenia, a inny przewoźnik, United Airlines, zorganizuje obowiązkowe szczepienia pod groźbą zwolnienia z pracy.

Andrew CuomoNowy Jork. Skorygowano liczbę zgonów z powodu Covid-19. O 12 tys. w górę

Więcej o: