- Wzmożona aktywność przedsiębiorców odnosi pozytywny skutek. Nie można jednak spocząć na laurach, dlatego cały zbieramy podpisy pod petycją. Przedsiębiorcy wierzą, że rząd zrozumie, iż propozycje podatkowe w Polskim Ładzie są szkodliwe dla rozwoju przedsiębiorczości w Polsce i się z nich wycofa! - powiedział Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Według Rzecznika MŚP Polski Ład nie może być wprowadzany kosztem polskich przedsiębiorców, w szczególności tych, którzy rozliczają się podatkiem liniowym - dwa lata temu było 700 tys. takich firm.
Biuro Rzecznika MŚP wskazuje, że proponowane przez rząd zmiany podnoszą obciążenia przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym prawie o 50 proc. z obecnych 19 proc. do 28 proc., bez możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku (30 tys. zł).
W celu zatrzymania tych zmian Rzecznik MŚP zainicjował na początku sierpnia petycję "Uchrońmy podatek liniowy! - stop niekorzystnym zmianom w Polskim Ładzie". W ciągu pierwszego tygodnia petycję poparło 10 000 osób. Obecnie - jak wskazuje biuro Rzecznika MŚP - pod petycją jest już 42 000 podpisów.
Adam Abramowicz, w ramach konsultacji społecznych związanych z petycją, spotyka się z przedsiębiorcami w różnych miastach Polski. Ostatnie spotkania miały miejsce w Szczecinie i Bydgoszczy, gdzie powołano regionalne rady konsultacyjne - ciała doradcze przy Rzeczniku MŚP, które składają się z czynnych przedsiębiorców.
- Podwyższenie podatku liniowego o 9 proc. oznacza, że o 9 proc. będzie mniej pieniędzy na rozwój - powiedział Abramowicz w Szczecinie. Według niego wielu przedsiębiorców jeszcze liczy straty po lockdownie, a już od nowego roku ma ponieść znacznie większe koszty na rzecz państwa.
"Głos przewijającego się niezadowolenia przedsiębiorców z rządowych propozycji podatkowych odbił się echem także wśród rządzących. Najbardziej dotkliwym obciążeniem dla firm jest składka zdrowotna uzależniona od dochodu, której nie będzie można odliczyć od podatku. Jednak według informacji, potwierdzonych m.in. przez Głównego Ekonomistę Ministerstwa Finansów - Łukasza Czernickiego rozważane jest trzykrotne zmniejszenie wysokości składki do 3 proc." - podaje biuro Rzecznika MŚP.
Petycję można podpisać POD TYM LINKIEM. Konsultacje społeczne na temat ustawy reformującej system podatkowy trwają do poniedziałku 30 sierpnia 2021 r.