"Mój prąd". Spadek cen montażu paneli fotowoltaicznych mimo drożejących modułów

Średnia cena instalacji paneli fotowoltaicznych przy dofinansowaniu z programu "Mój Prąd" spadła od 2019 roku o 3 proc. - podaje portal WysokieNapiecie.pl. Ceny instalacji są niższe pomimo droższych materiałów i transportu modułów z Chin.
Zobacz wideo Zyska: Prosument, nie wykazując większej aktywności, będzie miał oszczędność rzędu 50%

Program "Mój Prąd", który został wprowadzony w 2019 roku, pozwala uzyskać dofinansowanie przydomowych instalacji fotowoltaicznych. Trzecia edycja programu ruszyła 1 lipca, a wnioski można składać do 22 grudnia 2021 r. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 5 tys. złotych.

Na podstawie 350 tys. instalacji fotowoltaicznych zamontowanych w latach 2019-2021 z dofinansowaniem z programu "Mój Prąd", portal WysokieNapiecie.pl policzył jakiej wielkości instalacje i po jakich cenach kupują Polacy. Ustalił również, jak ceny fotowoltaiki zmieniły się przez ostatnie trzy lata i przygotował własną prognozę dotyczącą cen modułów fotowoltaicznych w 2022 roku.

Panele słoneczne Program "Mój Prąd" rusza od 1 lipca. Dotacje będą niższe niż w poprzednich latach

Średnie ceny montażu fotowoltaiki niższe niż w 2019 roku

Dwa lata temu średnia cena transakcyjna domowych instalacji fotowoltaicznych w Polsce wynosiła 25 635 złotych brutto. Średnia moc paneli słonecznych wyniosła 5,6 kW - informuje portal WysokieNapiecie.pl. W 2020 roku średnia moc instalacji wyniosła już 5,8 kW przy średniej cenie montażu 25 745 złotych. Natomiast w roku bieżącym, średnia moc jest na takim samym poziomie (5,8 kW), lecz średnia cena instalacji delikatnie wzrosła do 25 797 złotych.

Pomimo wzrostu kosztów zakupu paneli fotowoltaicznych, podobnie jak podwyżki cen systemów montażowych czy kabli, średnia cena domowej instalacji fotowoltaicznej wraz z montażem, uwzględniając dofinansowanie, spadła od 2019 roku o 3 proc. - zauważa serwis. Ze 120 tys. wniosków złożonych w ramach trzeciej edycji programu "Mój Prąd" obecnie wynosi ona 4451 zł/kW z VAT.

Instalacja ogniwa solarnego na dachu Fotowoltaika. Co to jest? Jakie ma znaczenie?

Ceny modułów mogą spaść za sprawą nowych fabryk krzemu w Chinach

"W ciągu ostatniego roku ceny modułów poszły do góry przynajmniej o kilkanaście procent" - powiedział w rozmowie z portalem WysokieNapiecie.pl Krzysztof Dorynek z Znshine Solar, jednego z większych globalnych producentów ogniw i paneli fotowoltaicznych. Podwyżkę cen tłumaczy rosnącym popytem i wzrostem kosztów transportu, który w ostatnim roku podrożał o ok. 180 zł/kW. Przypomnijmy, że fabryki krzemu znajdują się w Chinach. Z drugiej strony konkurencyjność na rynku amortyzuje wzrost cen instalacji fotowoltaiki.

Portal WysokieNapiecie.pl prognozuje, że w tym i przyszłym roku całkowite koszty przydomowych instalacji fotowoltaicznych raczej nie ulegną zmianie i będą utrzymywać się na podobnym poziomie, co w latach 2019-2020. "Istotnym czynnikiem obniżającym ceny modułów fotowoltaicznych powinno być dopiero otwarcie kilku nowych dużych fabryk krzemu w Chinach, planowane na końcówkę pierwszego kwartału 2022 roku. Zwiększą one globalne zdolności produkcyjne o jakąś jedną trzecią" - powiedział Krzysztof Dorynek.

Więcej o: