Jesień strajków. Policjanci zaczynają oddolny protest. Pouczenia zamiast mandatów

Policjanci z niektórych posterunków rozpoczęli strajk włoski. Domagają się większych zmian, niż tylko te dot. wynagrodzeń. To oddolna inicjatywa, związkowcy nie przyłączają się do niej i czekają na kolejne rozmowy z rządem w sprawie wynagrodzeń. Po pracownikach ZUS, ratownikach medycznych i rolnikach, to kolejna grupa zawodowa, która domaga się od rządu uwagi i działania.

Policjanci w całej Polsce rozpoczynają strajk włoski. Zamiast mandatów, będą dawali tylko pouczenia. Dotyczy to głównie mniejszych wykroczeń, przy przestępstwach mundurowi mają reagować normalnie, donosi TVN24.pl. 

Ilu policjantów faktycznie protestuje - nie wiadomo. Protest jest koordynowany przez grupę na Facebooku Wielki Protest Służb Mundurowych 2021. "Gazeta Wrocławska" poinformowała w poniedziałek, że do strajku dołączyły co najmniej trzy komisariaty w mieście. Natomiast obecnie strona Zjednoczeni Mundurowi donosi o kilkudziesięciu już jednostkach, które biorą udział w akcji, co potwierdza także TVN24.pl

Zobacz wideo Podwyżki dla polityków? Szłapka: Myślę, że Senat odrzuci ten projekt

Protest policjantów, rozmowy związkowców

Związkowcy już w zeszłym tygodniu poinformowali, że rozpoczęli rozmowy z  wiceszefem MSWiA Maciejem Wąsikiem. Rząd zaproponował 270 zł podwyżki dla 100 tys. polskich policjantów i korzystniejsze zasady premiowania funkcjonariuszy, zmiany w naliczaniu emerytur i zapowiedź nakładów na modernizację całej formacji w najbliższych latach. 

Rafał Jankowski przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów był zadowolony z rozmów, w przeciwieństwie do policjantów - podaje TVN24.pl. Problemem dla policjantów są nie tylko niskie wynagrodzenia, ale również niedostateczne wyszkolenie, pospieszny proces rekrutacji i brak możliwości rozwoju zawodowego. Część policjantów chciałaby takiej samej pensji i przywilejów, jakie mają żołnierze.

Związkowcy na razie nie przyłączają się do strajku włoskiego policjantów. Ewentualne decyzje w tej sprawie mają podjąć po drugiej turze rozmów z rządem, którą zaplanowano na poniedziałek 13 września. 

Jesień protestów i strajków

Policjanci to kolejna strajkująca grupa. Protestują już ratownicy medyczni, którzy masowo wręczają wypowiedzenia w pracy, a także inni pracownicy ochrony zdrowia. Rolnicy się rozkręcają - zaczęli od blokad dróg i zapowiedzieli dalsze akcje protestacyjne. Do protestów szykują się również pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Więcej o: