Nowe stawki opłat za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków. Już od października

Od 1 października będą obowiązywały nowe stawki opłat za przejazd autostradą A4 na trasie Kraków-Katowice. Więcej zapłacą kierowcy dokonujący automatycznych opłat.
Zobacz wideo Czy w Polsce budujemy drogi drożej niż w Europie? Rzecznik GDDKiA odpowiada

Zarządzająca fragmentem autostrady A4 (Kraków-Katowice) spółka Stalexport zapowiedziała nowe stawki opłat, które wejdą w życie 1 października 2021 roku. Podwyżki opłat odczują kierowcy, którzy automatycznie opłacają przejazd autostradą.

System e-TOLL wkrótce zastąpi viaTOLLWażna zmiana dla kierowców. System e-TOLL wkrótce zastąpi viaTOLL.

Nowe stawki za przejazd autostradą A4

Od przyszłego miesiąca nastąpi zmniejszenie bonifikaty zastosowanej do stawki opłat dla pojazdów kategorii 2 i 3 z kwoty 15 zł do kwoty 13 zł (liczonej od kwoty 35 zł) oraz zlikwidowanie preferencyjnych stawek opłat dla pojazdów kategorii 2, 3, 4 i 5 dla przejazdów z wykorzystaniem płatności automatycznych (A4Go, Telepass i videotollingu) - czytamy w komunikacie spółki Stalexport. Nastąpi również zmiana preferencyjnej stawki opłaty dla pojazdów kategorii 1 (innych niż motocykle) za przejazd z wykorzystaniem wyżej wymienionych płatności automatycznych z kwoty 8 zł do kwoty 9 zł.

Nowe stawki, które wejdą w życie 1 października, będą wyglądały następująco:

  • kat. 1 motocykle 6 zł, brak płatności automatycznej
  • kat. 1 pojazdy osobowe 12 zł, płatność automatyczna - 9 zł,
  • kat. 2 22 zł, płatność automatyczna - 22 zł,
  • kat. 3 22 zł, płatność automatyczna - 22 zł,
  • kat. 4 35 zł, płatność automatyczna - 35 zł,
  • kat. 5 35 zł, płatność automatyczna - 35 zł.

Czy za wyjazd na święta dostaniemy mandat? (zdjęcie ilustracyjne)30 tys. zł mandatu nie za wszystkie wykroczenia. Ministerstwo tłumaczy

Zmiany w stawkach preferencyjnych dla płatności automatycznych

Od 1 października stawki preferencyjne dla płatności automatycznych obowiązywać będą tylko w przypadku samochodów osobowych. Jak wyjaśnia spółka Stalexport, kierowcy korzystający z elektronicznego poboru opłat A4Go w formule pre-paid jeszcze tylko przez trzy tygodnie mogą nabywać impulsy na przejazdy autostradą A4 Katowice-Kraków tańsze nawet ponad 30 proc., ważne przez kolejne dwa lata.

"Od 1 października br. koncesjonariusz zmienia warunki stawek preferencyjnych dla płatności automatycznych. Przejazd samochodem osobowym z aplikacjami Autopay, SkyCash oraz IKO, videotollingiem z kartami flotowymi ORLEN albo z urządzeniem pokładowym A4Go będzie tańszy o 3 zł na każdej bramce. Stawki preferencyjne dla pozostałych kategorii pojazdów zostaną zniesione" - czytamy w komunikacie.

Więcej o: