Ważna zmiana dla kierowców. System e-TOLL wkrótce zastąpi viaTOLL. Jak się zarejestrować?

Od 1 października kierowcy i przewoźnicy będą mogli płacić za przejazd tylko w systemie e-TOLL. 30 września będzie ostatnim dniem funkcjonowania starego systemu viaTOLL. Krajowa Administracja Skarbowa apeluje do przewoźników, aby jak najszybciej rejestrowali się w nowym systemie.
Zobacz wideo Odcinkowy pomiar prędkości - skuteczna broń w walce z kierowcami, którzy przekraczają prędkość

Okres przejściowy dobiegnie końca 30 września. Wtedy nowy system e-TOLL na stałe zastąpi dotychczasowy viaTOLL. Magdalena Rzeczkowska, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej zapewniła, że przewoźnicy mogą liczyć na wsparcie. Chodzi między innymi o obniżone opłaty za przejazd dla przewoźników, którzy się zarejestrują w nowym systemie e-TOLL. Ulga wynosi 25 proc. regularnej stawki. Firmy przewozowe mogą liczyć także na możliwość odliczenia kosztów zakupu urządzeń rejestrujących od dochodu.

Przed rejestracją w e-TOLL trzeba wyrejestrować się w viaTOLL

Dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki Przemysław Koch przypomniał, że przewoźnicy muszą pamiętać o wyrejestrowaniu się ze starego systemu viaTOLL, zanim zarejestrują się w nowym systemie e-TOLL. Należy określić sposoby płatności i wykorzystywać je w czasie przejazdów. Aby uniknąć podwójnego naliczania opłat, należy korzystać z urządzenia tylko w jednym systemie.

Dotychczas w systemie e-TOLL zarejestrowano ponad 110 tysięcy kont. Liczba zarejestrowanych pojazdów wynosi w tej chwili 193 tysiące, z czego 39 tysięcy to samochody osobowe, a 154 tysiące to pojazdy ciężkie.

Jak korzystać z e-TOLL?

W e-TOLL najprościej zarejestrować się przez Internetowe Konto Klienta (IKK). Trzeba wybrać sposób przekazywania danych do systemu (OBU, ZSL lub aplikacja mobilna) i określić sposób płatności za przejazd. Dowiedz się, jak to zrobić, na etoll.gov.pl.

Kierowca sam decyduje, w jaki sposób przekazywać dane do systemu. Jest na to kilka sposobów:

• Aplikacja mobilna e-TOLL PL

Można ją bezpłatnie pobrać w sklepach Google Play lub AppStore. Aplikacja jest dostosowana do współpracy z urządzeniami mobilnymi, które bazują na systemie Android (min. 6.0, zalecany 11+) i iOS (13+). Jeśli kierowca przewozi towary wrażliwe, które podlegają obowiązkowi monitorowania w systemie SENT, również może pobrać aplikację. Od 1 listopada 2021 r. aplikacja e-TOLL PL będzie jedyną aplikacją wykorzystywaną do przekazywania danych geolokalizacyjnych do systemu SENT. Aplikacja Kierowcy SENT GEO przestanie działać.

• OBU (z ang. On Board Unit)

Urządzenie pokładowe OBU można nabyć bezpośrednio u operatorów OBU. Pełna lista operatorów i urządzeń jest dostępna na etoll.gov.pl.

• ZSL (Zewnętrzne Systemy Lokalizacyjne)

Należy sprawdzić, czy system ZSL zainstalowany już w pojeździe jest kompatybilny z systemem e-TOLL i poprosić operatora o uruchomienie usługi.

W ramach e-TOLL będzie możliwość skorzystania z Europejskiej Usługi Opłaty Elektronicznej (EETS).

Więcej o: