Okres przejściowy dobiegnie końca 30 września. Wtedy nowy system e-TOLL na stałe zastąpi dotychczasowy viaTOLL. Magdalena Rzeczkowska, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej zapewniła, że przewoźnicy mogą liczyć na wsparcie. Chodzi między innymi o obniżone opłaty za przejazd dla przewoźników, którzy się zarejestrują w nowym systemie e-TOLL. Ulga wynosi 25 proc. regularnej stawki. Firmy przewozowe mogą liczyć także na możliwość odliczenia kosztów zakupu urządzeń rejestrujących od dochodu.
Dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki Przemysław Koch przypomniał, że przewoźnicy muszą pamiętać o wyrejestrowaniu się ze starego systemu viaTOLL, zanim zarejestrują się w nowym systemie e-TOLL. Należy określić sposoby płatności i wykorzystywać je w czasie przejazdów. Aby uniknąć podwójnego naliczania opłat, należy korzystać z urządzenia tylko w jednym systemie.
Dotychczas w systemie e-TOLL zarejestrowano ponad 110 tysięcy kont. Liczba zarejestrowanych pojazdów wynosi w tej chwili 193 tysiące, z czego 39 tysięcy to samochody osobowe, a 154 tysiące to pojazdy ciężkie.
W e-TOLL najprościej zarejestrować się przez Internetowe Konto Klienta (IKK). Trzeba wybrać sposób przekazywania danych do systemu (OBU, ZSL lub aplikacja mobilna) i określić sposób płatności za przejazd. Dowiedz się, jak to zrobić, na etoll.gov.pl.
Kierowca sam decyduje, w jaki sposób przekazywać dane do systemu. Jest na to kilka sposobów:
• Aplikacja mobilna e-TOLL PL
Można ją bezpłatnie pobrać w sklepach Google Play lub AppStore. Aplikacja jest dostosowana do współpracy z urządzeniami mobilnymi, które bazują na systemie Android (min. 6.0, zalecany 11+) i iOS (13+). Jeśli kierowca przewozi towary wrażliwe, które podlegają obowiązkowi monitorowania w systemie SENT, również może pobrać aplikację. Od 1 listopada 2021 r. aplikacja e-TOLL PL będzie jedyną aplikacją wykorzystywaną do przekazywania danych geolokalizacyjnych do systemu SENT. Aplikacja Kierowcy SENT GEO przestanie działać.
• OBU (z ang. On Board Unit)
Urządzenie pokładowe OBU można nabyć bezpośrednio u operatorów OBU. Pełna lista operatorów i urządzeń jest dostępna na etoll.gov.pl.
• ZSL (Zewnętrzne Systemy Lokalizacyjne)
Należy sprawdzić, czy system ZSL zainstalowany już w pojeździe jest kompatybilny z systemem e-TOLL i poprosić operatora o uruchomienie usługi.
W ramach e-TOLL będzie możliwość skorzystania z Europejskiej Usługi Opłaty Elektronicznej (EETS).