Intel może zainwestować w Polsce 300 mld zł. "Naszym celem jest stworzenie centrum innowacji w Europie"

W Polsce może powstać gigantyczna fabryka Intela produkująca układy na potrzeby branży motoryzacyjnej. Inwestycja warta 80 miliardów euro byłaby "katalizatorem dla przemysłu półprzewodnikowego i całej branży technologicznej" - mówił szef amerykańskiego giganta.

Intel może wybudować w Polsce swoją nową fabrykę. Inwestycja jest rekordowa, bo wyceniana na 80 mld euro, co stanowi równowartość ok. 308 mld zł. Do tej pory jedną z największych inwestycji technologicznych w Polsce była inwestycja spółki Microsoft. Zaangażowała ona 4 mld zł w budowę centrum danych. CPK, jedna z największych inwestycji państwowych, ma kosztować ok. 70 mld zł, a koszt budowy elektrowni atomowej w Polsce wyceniono na 135 mld zł. 

Zobacz wideo Apple jedynie kopiuje od innych? Bzdura. Te trzy urządzenia zmieniły świat technologii [TOPtech]

Intel zdecyduje, gdzie wybuduję gigantyczną fabrykę. Polska na liście

O budowę fabryki w Polsce zabiegał premier Mateusz Morawiecki, który kilka dni temu spotkał się z Patem Gelsingerem, prezesem amerykańskiego giganta, w Gdańsku, gdzie Intel prowadzi jedno ze swoich największych centrów badawczych - donosi "Rzeczpospolita".

"Cyfryzacja to dziś jeden z najważniejszych horyzontów nowoczesności. Od kilku lat mocno stawiamy na jej rozwój. Epidemia koronawirusa uświadomiła nam, że cyfryzacja nie tylko ułatwia życie, ale może być warunkiem normalnego funkcjonowania. Świat nowoczesnych technologii wnika w nasze codzienne życie coraz bardziej, a my chcemy, żeby Polska była liderem cyfrowych zmian" - napisał po spotkaniu szef rządu. 

Intel chce produkować chipy do samochodów. "To komputery na kółkach"

Gelsinger informował wcześniej, że wybór lokalizacji nowej fabryki nastąpi do końca tego roku. Polska rywalizuje tu z kilkoma innymi krajami. 

- 80 mld euro wydanych w ciągu następnej dekady byłoby katalizatorem dla przemysłu półprzewodnikowego i całej branży technologicznej - mówił szef Intela przed tygodniem, podczas targów motoryzacyjnych w Monachium. 

Wyjaśnił też, że w nowej fabryce mają powstawać nowoczesne chipy dla branży motoryzacyjnej. - Samochody stają się komputerami na kołach. Potrzebujemy się wzajemnie, naszym celem jest stworzenie centrum innowacji w Europie, dla Europy - stwierdził Gelsinger w rozmowie z agencją Reutera.

Fabryka w Polsce może być drugą znaczącą inwestycją Intela w Europie. Firma zdecydowała się już bowiem znacząco zwiększyć zatrudnienie w Irlandii. Zatrudnienie znajdzie tam dodatkowe 1600 osób, co w praktyce może oznaczać podwojenie produkcji. 

Intel inwestuje także w Stanach Zjednoczonych. Na dwie fabryki, w których zatrudnienie znajdzie 3000 osób, przeznaczyć chce 20 mld dol. 

Więcej o: