1000 plus po pierwszym czytaniu w Sejmie. Na jakich zasadach będzie wypłacane 12 tys. zł na dziecko?

Rządowy projekt ustawy dotyczący wprowadzenia rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO) jest po pierwszym czytaniu w Sejmie. Zakłada wprowadzenie nowego świadczenia kierowanego do rodzin z dziećmi - maksymalnie 12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dziecko - od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wskazywała w Sejmie, że RKO ma wpłynąć na poprawę dzietności oraz warunków wychowania dzieci.

"Jednym z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoi Polska i Europa jest wyjście z pułapki niskiej dzietności. Ten dokument oparliśmy na przeprowadzonych badaniach i analizach. On pokazuje, co jest potrzebne młodym ludziom, żeby im pomóc wyjść z pułapki niskiej dzietności. Z jednej strony ważne jest wsparcie finansowe, z drugiej - dalsze wzmacnianie roli rodziny" - uzasadniała.

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

Opozycja popiera 1000 plus

Poparcie dla RKO zadeklarowała Koalicja Obywatelska. Jej poseł Marzena Okła-Drewnowicz apelowała, by programem objąć większą liczbę rodzin.

"Dużą wątpliwością jest to, że państwo nie chcecie od razu skierować tego dofinansowania na pierwsze dziecko. Mówię, że to dobry program i my będziemy go z pewnością popierać" - zapowiedziała.

Ministra rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg 12 tys. zł na dziecko. Kto będzie mógł dostać pieniądze? Ministra wyjaśnia

Bożena Żelazowska z PSL-Koalicji Polskiej argumentowała z kolei, że dodatkowe środki wpłyną pozytywnie na rozwój rodzin. Dodała, że systemowo można te pieniądze wykorzystać w inny sposób.

"Myślę, że powinniśmy dofinansować zajęcia wspomagające, wyrównujące dysproporcje. Rodzicowi zależy na otrzymaniu szybkiej pomocy specjalistycznej dla dzieci, takiej jak wizyta u psychologa. Może warto dofinansować budowę przedszkoli i innej infrastruktury ułatwiającej funkcjonowanie rodzinom. Zdecydowanie lepiej byłoby rozdzielać te pieniądze na poziomie lokalnym" - wymieniała posłanka ludowców.

1000 plus - na jakich zasadach będą wypłacane pieniądze?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko do wydania przez rodziców w okresie od 12. do 36. miesiąca życia dziecka. Przysługuje ono bez względu na dochody.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli 1000 plus (zdjęcie ilustracyjne) 1000 plus przyjęte przez rząd. "Inwestycja w rodzinę"

Kwota świadczenia, 12 tysięcy złotych, ma być wypłacana na dwa sposoby - rodzice będą mogli pobierać po 1 tys. zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł miesięcznie przez okres 24 miesięcy. Stąd potoczna nazwa 1000 plus - jeśli nowa ustawa zacznie obowiązywać, rodzice przez dwa lata będą pobierać (łącznie z dotychczasowym 500 plus) świadczenie na dziecko w wysokości 1000 zł. Pieniądze - jak zapewniał w sierpniu premier Mateusz Morawiecki - będzie można wydać na dowolny cel.

Projekt ustawy o RKO jest elementem Polskiego Ładu. Po pierwszym czytaniu zgłoszonymi poprawkami zajmie się komisja polityki społecznej i rodziny.

Więcej o: