1000 plus przyjęte przez rząd. Morawiecki: 12 tys. zł do wydania wedle własnego uznania

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Rodziny mają otrzymać dodatkowe 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko.

Świadczenie 500 plus nieco się zdewaluowało od czasu jego wprowadzenia. Jak wyliczają ekonomiści, na początku roku siła nabywcza 500 plus spadła do 448 zł. Rząd zapowiadał, że nie planuje waloryzować programu "Rodzina 500+". Informował, że zamiast tego planuje wprowadzić inne formy dofinansowania w postaci Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. 

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

1000 plus już niedługo? Rząd ma zaakceptować projekt Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego 

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że projekt ustawy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma zostać zaakceptowany na posiedzeniu rządu we wtorek 17 sierpnia.

Dzisiaj na posiedzeniu Rady Ministrów zostanie przyjęta ustawa o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Konsekwentnie wspieramy polskie rodziny w wychowaniu dzieci. Dlatego, w ramach Polskiego Ładu, powstał program Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. To dodatkowe 12 tysięcy złotych, które rodzice będą mogli wydać wedle własnego uznania. To również kolejny krok na drodze do poprawy życia Polaków i dobra inwestycja w polską rodzinę

- poinformował na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Kilka godzin później, zgodnie z planem przyjęto Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko do wydania przez rodziców w okresie od 12. do 36. miesiąca życia dziecka. Przysługuje ono bez względu na dochody. Kwota świadczenia, 12 tysięcy złotych, ma być wypłacana na dwa sposoby - rodzice będą mogli pobierać po 1 tys. zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł miesięcznie przez okres 24 miesięcy. Stąd potoczna nazwa 1000 plus - jeśli nowa ustawa zacznie obowiązywać, rodzice przez dwa lata będą pobierać (łącznie z dotychczasowym 500 plus) świadczenie na dziecko w wysokości 1000 zł. Pieniądze - jak mówi premier Morawiecki - będzie można wydać na dowolny cel.

900 plus zamiast 500 plus. Dla kogo i na czym polega program?

Rząd zapowiadał też, że planuje wprowadzić 900 plus. To dofinansowanie też zostało przyjęte i jest dopłatą do opieki nad dziećmi. Rodzicom,  którym świadczenie w wysokości 12 tysięcy złotych nie będzie się należało, zostanie obniżona opłata za pobyt w instytucji opieki dzieci do lat 3.

Świadczenie ma przysługiwać na pierwsze lub jedyne dziecko. Dofinansowanie ma wynosić do 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Jego wysokość nie może być jednak wyższa niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodziców za pobyt dzieci w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. W ten sposób rząd chcę ułatwić powrót do pracy po narodzinach dziecka.

Zanim jednak rodzice będą mogli korzystać z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, ustawę o nim musi przyjąć Sejm, Senat, a prezydent podpisać.

Więcej o: