Ceny paliw. BM Reflex: Skokowy wzrost cen na stacjach. Jakie prognozy?

Kierowcy muszą płacić więcej za paliwa. W minionym tygodniu ceny wzrosły średnio od 2 do 7 groszy na litrze w skali kraju. Jednak na części stacji ceny benzyny i diesla rosły o ponad 10 groszy na litrze - pisze w swojej analizie BM Reflex.

Średnie ceny paliw kształtują się obecnie na poziome odpowiednio dla: benzyny bezołowiowej 95 - 5,79 zł za list, bezołowiowej 98 – 5,99 zł za litr,  dla oleju napędowego - 5,54 zł za litr i autogazu - 2,82 zł za litr. Dla porównania rok temu za benzynę 95 płaciliśmy 1,28 zł/l mniej niż obecnie, za olej napędowy - 1,13 zł/l, natomiast w przypadku LPG to dzisiaj płacimy aż o 81 groszy na litrze więcej.

Ceny paliwCeny paliw BM Reflex

- W perspektywie najbliższych kilku tygodni nie widać szans na zdecydowaną poprawą. W kolejnym tygodniu utrzymuje się ryzyko dalszego kilkugroszowego wzrostu cen paliw na stacjach - prognozuje BM Reflex. 

Ropa naftowa. Sytuacja na rynkach finansowych

Czwarty tydzień z rzędu na rynku ropy naftowej obserwujemy wzrosty cen. W piątek rano notowania listopadowej serii kontraktów na ropę naftową Brent utrzymują się poziomie 75,50 USD za baryłkę i do tegorocznych maksimów brakuje niecałe 2,5 USD za baryłkę. - Póki co obawy o negatywny wpływ kolejnej fali koronawirusa na konsumpcję paliw zeszły na drugi plan i rynek oczekuje utrzymania się nadwyżki popytu (dalszego spadku zapasów ropy naftowej) do końca tego roku - twierdzą analitycy BM Reflex.

Zobacz wideo Kto ucierpi najbardziej na podwyżkach cen prądu? "Biznes zapłaci więcej"
Więcej o: