Gowin straszy katastrofą budżetową. Morawiecki ma różowe okulary. Skończy się "zaciskaniem pasa i wyborami"?

Łukasz Kijek
- Na skutek lepszych dochodów, kiedy na skutek uszczelnień, które wdrażamy, pojawia się więcej pieniędzy w budżecie, więcej dochodów - mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Szef "wyczarował" dodatkowe 80 mld zł. Jaka jest prawdziwa sytuacja finansów publicznych? W programie "Studio Biznes" zdradza ją Jarosław Gowin, były wicepremier w rządzie Zjednoczonej Prawicy. Łukasz Kijek spyta też o ryzyko trzęsienia ziemi na rynku nieruchomości analityka rynków finansowych Piotra Kuczyńskiego. Jak bardzo poważny w skutkach dla Polaka może być upadek Evergrande? W programie nie zabraknie też emocji sportowych, motoryzacyjnych i technologicznych.

- Mam dziś niewątpliwą przyjemność zakomunikowania nowelizacji budżetu, która sprawia, że możemy więcej środków zainwestować. Zdecydowaliśmy się zwiększyć budżet na zdrowie - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. - Wpływy do budżetu, jak mówił premier, przekroczyły założenia o 80 mld zł - dodał. 

Budżet na plusie? Jarosław Gowin komentuje w "Studiu Biznes"

Eksperci od lat zwracają jednak uwagę na fakt, że prawdziwy obraz finansów publicznych może być inny. Rząd sporą część zadłużenia wypchnął bowiem poza budżet centralny. Stworzył w tym celu wiele funduszy celowych, które według metodologii krajowej nie zaliczają się do liczenia wysokości długu. 

- Budżet na 2023 r. będzie ekstremalnie trudny. Rząd nie będzie mógł wyskoczyć z jakimiś piętnastkami, szesnastkami czy siedemnastkami - zauważa w rozmowie z Gazeta.pl dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Ekonomiście wtóruje były już wicepremier Jarosław Gowin. - Morawiecki doskonale wie, że w 2023 roku budżet się nie zepnie - mówił w sierpniu. I przestrzegał przed "drastycznymi cięciami" i sugerował, że w związku z nimi celem prezesa Kaczyńskiego są wybory przed 2023 r. Czy premier w kwestii finansów publicznych ma na nosie różowe okulary? Jaki jest realny kształt finansów publicznych? W rozmowie z Łukaszem Kijkiem zdradzi to Jarosław Gowin, lider Porozumienia. 

Czy polski rynek nieruchomości czeka tsunami? Możliwy upadek Evergrande

W drugiej części programu Piotr Kuczyński, analityk rynków finansowych, odpowie na pytania o ewentualny upadek chińskiego giganta nieruchomości. Czy bankructwo Evergrande, na które coraz bardziej się zanosi, uderzy w polski rynek? Czy będzie początkiem globalnego kryzysu, który przetaczał się przez świat ponad dekadę temu?

W programie nie zabraknie też stałych punktów. Zajrzymy do świata sportu, motoryzacji oraz technologii. Zapraszamy o godz. 12.00 na stronę główną Gazeta.pl. 

Więcej o: