Ghostwriter. Na wniosek Polski Unia Europejska potępiła Rosję za ataki cybernetyczne

Unia Europejska potępiła Rosję za przeprowadzanie ataków cybernetycznych i ingerowanie w procesy demokratyczne w państwach członkowskich. Na wniosek Polski oświadczenie w tej sprawie opublikował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell w imieniu europejskich stolic. Wezwał władze w Moskwie do przestrzegania norm odpowiedzialnego zachowania w cyberprzestrzeni.

Szef unijnej dyplomacji napisał, że niektóre państwa członkowskie zaobserwowały złośliwe działania cybernetyczne określane jako Ghostwriter i powiązały je z Rosją. "Takie działania są niedopuszczalne, ponieważ zagrażają naszej integralności i bezpieczeństwu, demokratycznym wartościom i zasadom oraz podstawom funkcjonowania naszych demokracji" - podkreślił Josep Borrell.

Zobacz wideo Jadwiga Emilewicz komentuje atak hakerski na Michała Dworczyka

Unia Europejska potępia Rosję za cyberataki

Dodał, że szkodliwe ataki cybernetyczne są wymierzone w parlamentarzystów, urzędników państwowych, polityków, dziennikarzy i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego w Unii Europejskiej. Chodzi o dostęp do systemów komputerowych, kont osobistych i kradzież danych.

"Te działania są sprzeczne z normami odpowiedzialnego zachowania w cyberprzestrzeni i mają na celu podważenie naszych demokratycznych instytucji poprzez dezinformację i manipulację informacjami" - napisał Josep Borrell. Szef unijnej dyplomacji zapowiedział, że dyskusja na ten temat zostanie przeprowadzona w gronie państw członkowskich i Unia rozważy dalsze kroki.

MSZ: Bardzo ważna deklaracja

"Bardzo ważna deklaracja: UE solidarna z Polską i innymi państwami - ofiarami cyberataków z Rosji. Odporność w cyberprzestrzeni jest kluczowa dla naszego bezpieczeństwa, nie ma dziś w UE kraju, który tego nie rozumie. Warto o tym pamiętać - także w wewnętrznych dyskusjach i sporach" - napisał na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

"Państwa UE we wspólnym oświadczeniu wskazują, że za cyberatakami na Polskę stoi Rosja. Deklaracja przyjęta na wniosek Polski w ramach cyber diplomacy toolbox" - poinformował także wiceminister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pojawiło się natomiast oświadczenie, w którym poinformowano, że odpowiedzialność za prowadzenie tej kampanii przypisywane jest przede wszystkim rosyjskim służbom specjalnym, choć aktorów i wykonawców może być więcej (także spoza Federacji Rosyjskiej, ale z nią współpracujących).

"Opublikowana dziś Deklaracja UE, w której podkreśla się, że rosyjskie ataki cybernetyczne i kampanie dezinformacyjne stanowią poważne zagrożenia dla unijnego bezpieczeństwa i jedności, dla europejskich wartości, demokratycznych procesów i instytucji. Unia Europejska i jej państwa członkowskie zdecydowanie potępiają te szkodliwe działania w cyberprzestrzeni i wzywają wszystkie odpowiedzialne za nie podmioty do natychmiastowego ich zaprzestania. Bezpośrednio wzywają Rosję do podporządkowania się międzynarodowym normom i zapowiadają dalszą analizę sprawy pod kątem możliwości podjęcia dodatkowych kroków" - czytamy w oświadczeniu MSZ.

Więcej o: