ZUS radzi, jak podwoić emeryturę, a eksperci są sceptyczni. Można sobie "załatwić" 3000 zł świadczenia?

Czy późniejsze przejście na emeryturę to dobry sposób, by zwiększyć wysokość świadczenia? Prezeska ZUS przekonuje, że tak, za to eksperci są sceptyczni. Wyliczają, że odłożenie decyzji o przejściu na emeryturę może przynieść stratę.
Zobacz wideo Radosław Fogiel był gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (28.09)

Prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska zachęca wszystkich, którzy marzą o otrzymaniu wysokiej emerytury, do jak najdłuższej aktywności zawodowej. Jak przekonuje szefowa ZUS-u, to najlepszy sposób, by wymiernie zwiększyć świadczenie. Ile można zyskać? 

- Nowy system premiuje dłuższą pracę, ponieważ daje ona wyższe świadczenie - wyjaśnia szefowa Zakładu w rozmowie w Interią.

Waloryzacja emerytur. Zdjęcie ilustracyjneŚrednia emerytura w Polsce. Świadczenia wystrzeliły w górę

Jak zwiększyć emeryturę z 1700 do 3000 zł? Jest sposób

Przykłady? Senior, który ma 350 tys. kapitału w ZUS, może liczyć na skromne, bo wynoszące 1700 zł świadczenie. - Ale jeśli przesunąłby moment przejścia na emeryturę o pięć lat, to jego emerytura wyniosłaby ponad 3 tys. zł - wyjaśnia Uścińska. Nieco niższa wartość świadczenia przysługiwałaby kobiecie. Przy kapitale 350 tys. miesięcznie mogłaby liczyć na 1300 zł. Ponownie jednak przesunięcie przejścia na emeryturę podniosłoby jej wysokość wymiernie, bo do 2400 zł. 

Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego podaje jednak inne wyliczenia, które późniejsze przechodzenie na emeryturę stawiają pod znakiem zapytania. 

Szefowa ZUS-u przypomina też, że emeryci zyskują nie tylko wypracowane przez siebie świadczenia, ale i trzynastki. - Warto uzupełnić, że osoba, która ma 1700 zł emerytury i odłoży decyzję o przejściu na emeryturę o 5 lat, straci około 120 tys. zł, bo w każdym z tych lat utraci 12 świadczeń plus 13-ą emeryturę - wylicza w rozmowie z Interią. 

Polacy będą pracować dłużej? Wiek emerytalny może zostać podniesiony powyżej 67 lat

Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego nie ma wątpliwości, że emerytury, jakie znamy dziś, odchodzą do przeszłości. Obecni 20-30 latkowie będą otrzymywać świadczenia później niż w wieku 60-65 lat. Możliwe nawet, że wiek emerytalny będzie wynosił więcej niż planowane dziś 67 lat.

Świadczenia będą też wyraźnie niższe. - Emerytura w wysokości 20-25 proc. zarobków w przypadku kobiet i nieco wyższa w przypadku mężczyzn to coś, z czym trzeba się liczyć, więc w przyszłości ludzie będą pracowali dłużej - stwierdził w rozmowie z Interią.

Co zatem powinni robić seniorzy, którzy myślą o przejściu na emeryturę? Najlepszą strategią jest pobieranie emerytury i dalsza praca. Po osiągnięciu wieku emerytalnego nie obowiązują limity dorabiania, więc świadczenie zawsze wypłacane jest w pełnej wysokości - wyjaśnia ekspert. 

ZUSZUS z opcją atomową. Będzie mógł odbierać emerytury wraz z odsetkami. "Kuriozum"

Więcej o: