Spis powszechny 2021. To już ostatnie dni. Jak się spisać? Jak sprawdzić, czy jestem spisany/a?

Spis powszechny dobiega końca. Na przystąpienie do obowiązkowego spisu zostało jeszcze kilka dni. Jak się spisać? Jak sprawdzić, czy jestem już spisany/a? Wyjaśniamy.
Zobacz wideo Inflacja jest najwyższa od lat. Co ze stopami procentowymi? Komentuje prof. Noga

Narodowy Spis Powszechny 2021 już wkrótce dobiegnie końca. Spisać się można najpóźniej do północy 30 września, jednak jeśli rachmistrz skontaktuje się z nami wcześniej, udzielenia informacji nie można odmówić. Za odmowę lub podanie nieprawdziwych informacji grozi grzywna do 5 tys. zł.

Spis powszechny 2021. Jak się spisać?

Samospisu można dokonać na stronie nsp2021.spis.gov.pl, na której trzeba się zalogować za pomocą jednego z trzech sposobów: 

  • numeru PESEL oraz indywidualnie zdefiniowanego hasła dostępu (aby definiować hasło, należy podać nazwisko rodowe matki);
  • korzystając z Profilu Zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej;
  • wpisując adres e-mail oraz indywidualnie zdefiniowane hasło dostępu - metoda ta jest przeznaczona dla cudzoziemców nieposiadających numeru PESEL.

Inną metodą jest spisanie się na infolinii pod numerem 22 279 99 99. Głos lektorki podpowie nam, co mamy zrobić, by rozpocząć spis:

  • najpierw trzeba nacisnąć klawisz "1", aby wybrać "Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021";
  • potem znów wciskamy "1", czyli "Spisz się przez telefon".

Telefon odbierze pracownik urzędu statystycznego, który będzie po kolei czytał pytania z formularza spisowego i wprowadzi odpowiedzi do systemu. Rozpocznie od pytania o PESEL, konieczny do zalogowania się do aplikacji spisowej.

Spis powszechny 2021. Jak sprawdzić, czy jestem spisany?

Dostępne są trzy metody, które pozwolą nam sprawdzić, czy wzięliśmy już udział w spisie powszechnym. Po pierwsze, po uzupełnieniu ankiety pojawi się komunikat, że wzięliśmy udział w spisie. Po drugie na maila przyjdzie wiadomość o treści "Dzień Dobry. Szanowna Pani/Szanowny Panie dziękujemy za udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021".

Trzeci sposób polega na wejściu na stronę spis.gov.pl i podjęciu próby spisu. Jeśli po zalogowaniu i wprowadzeniu numeru PESEL zobaczymy informację "spis został już zakończony", oznacza to, że nasze dane są już wprowadzone do systemu. 

Więcej o: