Narodowy Spis Powszechny 2021 już wkrótce dobiegnie końca. Spisać się można najpóźniej do północy 30 września, jednak jeśli rachmistrz skontaktuje się z nami wcześniej, udzielenia informacji nie można odmówić. Za odmowę lub podanie nieprawdziwych informacji grozi grzywna do 5 tys. zł.
Samospisu można dokonać na stronie nsp2021.spis.gov.pl, na której trzeba się zalogować za pomocą jednego z trzech sposobów:
Inną metodą jest spisanie się na infolinii pod numerem 22 279 99 99. Głos lektorki podpowie nam, co mamy zrobić, by rozpocząć spis:
Telefon odbierze pracownik urzędu statystycznego, który będzie po kolei czytał pytania z formularza spisowego i wprowadzi odpowiedzi do systemu. Rozpocznie od pytania o PESEL, konieczny do zalogowania się do aplikacji spisowej.
Dostępne są trzy metody, które pozwolą nam sprawdzić, czy wzięliśmy już udział w spisie powszechnym. Po pierwsze, po uzupełnieniu ankiety pojawi się komunikat, że wzięliśmy udział w spisie. Po drugie na maila przyjdzie wiadomość o treści "Dzień Dobry. Szanowna Pani/Szanowny Panie dziękujemy za udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021".
Trzeci sposób polega na wejściu na stronę spis.gov.pl i podjęciu próby spisu. Jeśli po zalogowaniu i wprowadzeniu numeru PESEL zobaczymy informację "spis został już zakończony", oznacza to, że nasze dane są już wprowadzone do systemu.