Nowe dowody osobiste z odciskami palców już wkrótce. Rząd podał datę

Polacy będą mogli składać wnioski o nowe dowody osobiste z odciskami palców od 8 listopada - ogłosił we wtorek Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w kancelarii premiera. Nowe czytniki linii papilarnych zostały już dostarczone do wszystkich gmin.
Zobacz wideo Prąd coraz droższy. "Ceny niektórych produktów mogą wzrosnąć nawet o 20%"

Planowo wydawanie nowych dokumentów miało rozpocząć się 2 sierpnia. Jednak ABW miała zastrzeżenia do wybranych czytników linii papilarnych. Przypomnijmy, rząd zamówił 7450 czytników, wartość zamówienia wynosiła 1,3 mln zł. Po interwencji ABW zrezygnowano z zakupu urządzeń, a co za tym idzie - przesunięto termin wydawania nowych dowodów osobistych.

Rząd powiadomił we wtorek, że nowe czytniki linii papilarnych trafiły już do gmin. Chodzi o 7450 skanerów, które dostarczono do 2479 lokalizacji.

Nowe dowody osobiste. "Polacy nie muszą obawiać się o bezpieczeństwo"

- Rozwiązaliśmy ten problem - powiedział we wtorek na konferencji prasowej Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Zapewniam - sprzęt, który będzie wykorzystywany, gwarantuje bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego, w którym będą czasowo gromadzone pobrane odciski oraz bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego służącego do personalizacji dowodów osobistych. Polacy nie muszą obawiać się o bezpieczeństwo swoich danych - dodał. 

Rząd powiadomił również, kiedy będą wydawane nowe dokumenty. - Dziś możemy oficjalnie poinformować, że rozwiązania techniczne umożliwiające wydawanie nowych dowodów osobistych zostaną wdrożone w niedzielę 7 listopada, co oznacza, że Polacy wnioski o nowe dokumenty tożsamości będą mogli składać od poniedziałku 8 listopada - powiedział Cieszyński. Oficjalny, przewidziany ustawowo komunikat, ma zostać ogłoszony wkrótce.

Czy trzeba wymieniać dowody osobiste na nowe?

Nowe dowody osobiste będą zawierać odciski palców (w warstwie elektronicznej) oraz odręczne podpisy właścicieli (w warstwie graficznej). Na nowych dokumentach pojawi się m.in. oznaczenie państwa członkowskiego na tle flagi Unii Europejskiej.

Rząd przypomina, że w związku z wprowadzeniem w Polsce nowych dowodów osobistych nie będzie konieczności obowiązkowej wymiany dokumentów. Z dotychczasowego dowodu osobistego będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność.

Więcej o: