Wielka Brytania. Żołnierze zaczęli dostarczać paliwo na stacje. "Niektóre nie miały go przez ponad tydzień"

Około 200 brytyjskich żołnierzy zostało w poniedziałek skierowanych do rozwożenia paliwa do stacji benzynowych. Tak Wielka Brytania walczy z kryzysem paliwowym, spowodowanym brakiem kierowców ciężarówek.
Zobacz wideo Inflacja jest najwyższa od lat. Co ze stopami procentowymi? Komentuje prof. Noga

Niedobór kierowców zakłócił dostawy paliwa w Wielkiej Brytanii. Od ponad tygodnia przy dystrybutorach powstają długie kolejki. W ramach walki z kryzysem rząd wysłał wojsko do prowadzenia cystern.

Wielka Brytania. Brakuje paliwa na stacjach, Boris Johnson rozważy 'Operację Escalin'Kryzys paliwowy w Wielkiej Brytanii. Boris Johnson rozważy "Operację Escalin"

Wielka Brytania. W wielu miejscach wciąż brakuje paliwa

W zeszłym tygodniu około 200 żołnierzy przechodziło przez niezbędne szkolenia w komercyjnych magazynach paliw, a w poniedziałek wojskowi zaczęli je dostarczać do stacji benzynowych - informuje Associated Press. Podczas gdy rząd zapewnia, że zakłócenia w dostawach ustępują, sprzedawcy paliw wciąż zgłaszają niedobory.

Gordon Balmer, dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Sprzedawców Paliw, powiedział, że problem dotyczy w szczególności Londynu i południowo-wschodniej Anglii, gdzie 22 proc. członków tej grupy wciąż nie ma paliwa. Stowarzyszenie reprezentuje około 5500 niezależnych sprzedawców paliw w całej Wielkiej Brytanii. - Mówią nam [członkowie stowarzyszenia - red.], że niektóre stacje nie miały paliwa przez kilka dni, inne przez ponad tydzień - powiedział Gordon Balmer telewizji Sky News.

Braki paliwa na stacjach w Wielkiej BrytaniiWielka Brytania pilnie potrzebuje kierowców. Można zarobić duże pieniądze

Wielka Brytania. Rząd wydaje tymczasowe wizy pracownicze dla kierowców ciężarówek

Skierowanie żołnierzy do rozwożenia paliwa do stacji benzynowych to tylko jedna z wielu decyzji podjętych w ramach walki z kryzysem paliwowym. Rząd Wielkiej Brytanii zaczął wydawać 5000 tymczasowych wiz pracowniczych (4700 do 28 lutego 2022 r. i 300 do 31 marca 2021 r.) dla kierowców ciężarówek, a także czasowo wyłączył firmy paliwowe spod ustawy o konkurencji, aby mogły swobodnie wymieniać się informacjami i współpracować w dostawach - podaje CNN.

Kryzys paliwowy w Wielkiej Brytanii trwa od ponad tygodnia i zaczął się, gdy część stacji BP zamknęło się z powodu braku kierowców cystern. Rząd podkreślał, że Wielka Brytania nie ma problemu z dostępnością paliw, lecz z logistyką. Kraj zmaga się z brakiem kierowców od wielu miesięcy, a z powodu pandemii problem jeszcze się nasilił. Najpierw zaszkodził Brexit - po faktycznym już wyjściu z UE na Wyspach wprowadzono prawo migracyjne, które utrudnia przyjazd potencjalnym pracownikom z państw unijnych. Pandemia koronawirusa spowodowała, że trudniej było też szkolić do tego zawodu Brytyjczyków. Łącznie wakatów ma być aż 100 tysięcy.

Więcej o: