Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański podkreśla, że cyfryzacja radia pozwoli na nadawanie ogólnopolskie znacznie większej liczbie stacji niż dotychczas. Czabański uważa, że aby zachęcić Polaków do słuchania cyfrowego radia, rząd mógłby podarować im takie odbiorniki.
Ludzie mają w domach odbiorniki UKF i nie widzą powodu, by to zmieniać. Wiedzą, że cyfra ma lepszy dźwięk, ale UKF też ma niezły. Myślę, że to byłoby ważne, gdyby rząd zainwestował w to i na przykład ludziom płacącym rzetelnie od lat abonament zafundował odbiorniki cyfrowe
- dodaje Krzysztof Czabański.
Według szefa Rady Mediów Narodowych, taka promocja kosztowałaby kilkadziesiąt milionów złotych, co w skali budżetu państwa jest niewielką sumą.
Od wielu miesięcy w Polsce toczy się dyskusja na temat tempa przechodzenia na cyfrowe nadawanie. Najszybciej na DAB+ przechodzi w naszym kraju Polskie Radio, które w ten sposób nadaje dziewięć swoich programów. Przeciwne cyfryzacji są niektóre media komercyjne, które uważają, że to dublowanie nadawania w internecie.
Według danych Europejskiej Unii Nadawców, w całej Europie cyfrowo nadaje już ponad 400 stacji radiowych. Z ostatniego raportu niemieckiej organizacji Digitalradio Büro Deutschland dowiadujemy się, że cyfrowo nadają obecnie stacje z 30 krajów na kontynencie, a liczba rozgłośni stale rośnie.
Z raportu wynika też, że cyfryzacja w całej Europie wyraźnie przyspieszyła. Już cztery lata temu Norwegia jako pierwszy kraj na kontynencie całkowicie wyłączyła nadawanie na UKF i przeszła na DAB+. "W 2011 roku, kiedy rząd Norwegii podejmował decyzje w tej sprawie, sieć UKF miała już 40 lat i wymagała gruntownego remontu. Geografia Norwegii sprawia natomiast, że na UKF było miejsce zaledwie dla pięciu ogólnokrajowych stacji" - mówi Polskiemu Radiu Havard Wien z publicznego radia NRK.
Nadawanie na UKF ma też w najbliższych latach wyłączyć Szwajcaria, a kilka innych krajów ma podjąć decyzję w tej sprawie, gdy co najmniej 50 procent mieszkańców będzie korzystać z sieci cyfrowej.
W Wielkiej Brytanii działa pół tysiąca stacji nadających w DAB lub DAB+. W Niemczech odbiornik DAB+ ma 10 milionów gospodarstw domowych. Na Malcie zasięg cyfrowych nadajników objął już całą wyspę, w Danii 98 procent, a w Belgii 95 procent powierzchni kraju.
DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus) to technika pozwalająca nadawać programy radiowe w formie cyfrowej, co oznacza m.in. lepszą jakość dźwięku i większy wybór stacji. DAB+ też szereg dodatkowych rozwiązań, m.in. przesyłanie opisów, obrazów oraz informacji o ruchu drogowym dla systemów nawigacji.