Ile Kaczyński zarobi za 15 miesięcy pracy? "Załapał się" na podwyżki, może chodzić o nawet 260 tys. zł

Przez 15 miesięcy sprawowania przez Jarosława Kaczyńskiego urzędu, do portfela wpłynie prawie 260 tysięcy złotych. Tak wynika z wyliczeń portalu "Fakt".

Jak podaje "Fakt", co miesiąc poseł-emeryt Jarosław Kaczyński jako wicepremier do niedawna zarabiał ok. 15,1 tys. zł miesięcznie brutto (łącznie z dodatkiem stażowym).

Zobacz wideo Trzecia kadencja dla PiS-u. Czy to realny scenariusz?

Od sierpnia, dzięki podwyżkom, jakie zarządził prezydent Andrzej Duda, pensje wiceministrów wzrosły o nieco ponad 6 tysięcy złotych brutto, zaś parlamentarzyści zyskali ponad 4 800 złotych. "Kiedy to zliczyć, to okazuje się, że już teraz na pracy w rządzie Kaczyński dorobił sobie prawie 215 tys. zł. Jeśli zostanie na tym stanowisku do końca grudnia - kwota ta sięgnie do prawie 260 tys. zł" - czytamy.

Andrzej Duda Duda dał sobie podwyżkę. Prezydent podpisał ustawę o wynagrodzeniach

Ile pieniędzy ma Jarosław Kaczyński?

Jak wynika z oświadczenia majątkowego wicepremiera z kwietnia tego roku, majątek prezesa PiS to 142 tys. zł oszczędności. Kaczyński jest także współwłaścicielem 1/3 domu o powierzchni 150 m kw. i wartości ok. 1,5 mln zł. Przychody prezesa PiS pochodzą z trzech głównych źródeł:

  • emerytura: Jarosław Kaczyński, co miesiąc otrzymuje ok. 7,1 tys. zł emerytury. Rocznie to ponad 85 tys. zł.
  • dieta poselska: z tego tytułu co miesiąc na konto polityka wpływa 2,5 tys. zł. Dieta jest nieopodatkowana, co w skali roku daje 30 tys. zł.
  • uposażenie wicepremiera: szef PiS jako wicepremier zarobił od października do kwietnia (przed podwyżką) 42,4 tys. zł brutto. Miesięcznie to niewiele ponad 7 tys. zł.

Ojciec Tadeusz Rydzyk Radio Maryja i TV Trwam skrytykowały PiS. Nagle materiał zniknął

Prezes PiS przeszedł na emeryturę w 2017 r. Co ciekawe, ZUS przestrzegł go przed czerwcową pułapkę, w którą wpadło ponad 100 tysięcy osób. Pracownicy zakładu doradzili mu, by przeszedł na emeryturę w innym miesiącu, bo składając wniosek w czerwcu dostanie niższe świadczenie. Ta pułapka funkcjonowała od 2009 r. i dopiero w tym roku rząd ją zlikwidował.

Więcej o: