Pracownicy kontra Carrefour. Związki szykują protest przeciwko pracy w niedziele

Carrefour zniósł dobrowolność pracy w niedziele niehandlowe dla pracowników sklepu. Związkowcy zapowiadają protesty.

Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, spółka Pointpack, która tworzy rozwiązania technologiczne wspomagające nadawanie i odbieranie przesyłek, podpisała umowę o współpracy z Carrefour Polska. Dzięki temu sieć mogła uruchomić w swoich sklepach punkty pocztowe, które opierać się będą na systemie opracowanym przez Pointpack.

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Testy usług pocztowych w Carrefour rozszerzono na 129 sklepów z ponad 250 sklepów własnych. Jak informowała sieć, za pracę w niedziele z zakazem handlu pracownicy dostają dodatki.

Koniec z dobrowolnością pracy w niedziele

Tyle, że do tej pory praca w niedziele niehandlowe była dla pracowników Carrefoura dobrowolna. Jak informowała francuska sieć sklepów oprócz wynagrodzenia za pracę, członkowie załogi dostawali dodatek za każdą godzinę pracy w niedziele w kwocie stanowiącej równowartość 30 proc. stawki godzinowej.

Model pracy w niedziele niehandlowe uległ jednak zmianie i stała się ona obowiązkowa. 

- W pierwszych fazach testów usług odbioru paczek kurierskich zakładaliśmy dobrowolność pracy naszych pracowników w niedziele niehandlowe. Jednak z uwagi na dużą popularność naszych sklepów w te dni oraz w celu zapewnienia usłudze stabilności organizacyjnej i zagwarantowania naszym klientom najlepszych doświadczeń zakupowych zdecydowaliśmy o odstąpieniu od tej możliwości. Niezmiennie dążymy do wypracowania najlepszego modelu pracy we wszystkie dni tygodnia - poinformowała sieć Carrefour w komunikacie przekazanym redakcji "Wirtualnych Mediów".

Protest pracowników Carrefoura

Inaczej do kwestii pracy w niedziele niehandlowe w Carrefour podchodzi reprezentujący pracowników sklepów Carrefour Paweł Skowron, przewodniczący OZ NSZZ "Solidarność" w firmie. W rozmowie z portalem mówi wprost: pracodawca postawił załogi "przed faktem dokonanym".

Paweł Skowron w rozmowie z Wirtualnemedia.pl stwierdził również, że przedstawiciele Carrefour prowadzą z pracownikami "pozorowany dialog", co nie może zostać bez reakcji.

- Trudno rozmawiać z kimś, kto stawia nas przed faktem dokonanym. W ślad za krajową sekcją pracowników handlu NSZZ "Solidarność" będziemy organizować pikiety. Pracodawca nie pozostawia nam wyboru skoro spycha nas do parteru. O szczegółach będziemy informowali wkrótce - poinformował Paweł Skowron z "Solidarności".

Więcej o: