Bunt pracowników Carrefoura. Sprzeciwiają się otwarciu sklepów w niedziele. "Brak poszanowania godności"

Związkowcy z Carrefour Polska są przeciwni możliwemu otwarciu sklepów tej sieci w niedziele i zapowiadają działania "w obronie wolnych niedziel". Wcześniej Carrefour nawiązał współpracę z firmą, która pozwoli wprowadzić usługi pocztowe.
Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Spółka Pointpack, która tworzy rozwiązania technologiczne wspomagające nadawanie i odbieranie przesyłek, podpisała w zeszłym tygodniu umowę ramową o współpracy z Carrefour Polska. Pozwoli to sieci uruchomić w swoich sklepach punkty pocztowe, które opierać się będą na systemie opracowanym przez Pointpack.

Zakaz handlu. Pracownicy Carrefoura przeciwko otwieraniu sklepów w niedziele

Należy podkreślić, że Carrefour - mimo możliwości wprowadzenia usług pocztowych, nie zakomunikował zamiaru otwarcia swoich sklepów w niedziele niehandlowe. Jednak związki zawodowe już wydały stosowne oświadczenie, w którym sprzeciwiają się próbie ominięcia zakazu handlu w niedziele.

"Odebranie pracownikom jedynego dnia wolnego zagwarantowanego przez Ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę jest brakiem poszanowania godności pracowników, prawa odpoczynku i możliwości spędzenia tego czasu z rodziną" - brzmi komunikat Organizacji Zakładowej NSZZ "Solidarność" Carrefour Polska, który cytuje Business Insider Polska. Związkowcy dodają, że "wielozadaniowość, niskie wynagrodzenia, narażenie na zakażanie COVID-19 są dostatecznymi czynnikiem stresującym pracowników handlu". Zapowiedzieli również, że w razie potrzeby będą podejmować "stosowne działania w obronie wolnych niedziel".

Kolejne sklepy otwierają się w niedziele

Jak pisaliśmy na Next.gazeta.pl, zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. Kolejne sieci decydują się na skorzystanie z możliwości ominięcia ustawy dotyczącej zakazu handlu w niedziele poprzez wprowadzenie usługi pocztowej. Taką usługę wprowadziły między innymi Polo Market, Stokrotka, Lewiatan czy Biedronka. Ta ostatnia otworzyła już ponad 400 swoich placówek. Także część sklepów Lidl Polska, które od 5 września zostaną otwarte w niedziele niehandlowe, otrzymały status placówek pocztowych.

Jednak przepisy dotyczące zakazu handlu w niedzielę mogą zostać zaostrzone. Po koniec lipca do Sejmu trafił projekt ustawy uszczelniającej zakaz handlu. Zgodnie z projektem nowelizacji, w niehandlowe niedziele otwarte mogłyby być jedynie placówki pocztowe w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 roku Prawo pocztowe, w których działalność pocztowa będzie przeważająca. Więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Więcej o: