3 mld ludzi nie stać na zdrowe jedzenie, 811 mln głoduje. Indeks cen żywności najwyżej od dekady

Coraz więcej jest głodnych i niedożywionych, miliardów nie stać na to, by kupić sobie zdrowe jedzenie - podaje Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa. Według danych tej samej agendy ONZ, ceny żywności na świecie dobiły do szczytu sprzed 10 lat.

Więcej takich tematów na stronie Gazeta.pl. 

Zobacz wideo

Trzech miliardów osób na świecie nie stać na zapewnienie sobie zdrowego jedzenia - informuje FAO, czyli Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa. Dzisiaj (16 października), w rocznicę jej powstania, obchodzony jest Światowy Dzień Żywności.

FAO: więcej niedożywionych i głodnych. Winna m.in. pandemia koronawirusa i zmiany klimatu 

Głód dotyka 811 milionów osób. Połowa głodujących to mieszkańcy Azji, a jedna czwarta - Afryki. Około 100 milionów osób ponownie znalazło się na granicy ubóstwa, z czego większość jest zagrożona głodem. 

Pandemia koronawirusa spowodowała, że w ostatnich miesiącach na świecie wzrosła liczba osób niedożywionych i głodnych. Zamknięcie gospodarek sprawiło, że ludzie stracili pracę i środki do życia. Tak stało się w wielu krajach Afryki, Bliskiego Wschodu czy Ameryki Łacińskiej. Szczególnie trudna jest sytuacja dzieci. 

Powodem zwiększającej się liczby głodnych osób na świecie są też zmiany klimatyczne i konflikty zbrojne. W ostatnich tygodniach przybywa głodnych w Afganistanie, gdzie talibowie przejęli władzę, a ogromna większość pomocy międzynarodowej została wstrzymana. Pogarsza się też sytuacja w Etiopii, gdzie trwają walki etniczne. 

W pomoc w walce z głodem i niedożywieniem włączają się polskie organizacje. Wśród nich są: Polska Akcja Humanitarna, która działa przede wszystkim w krajach globalnego Południa, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej pracujące od dekady w Sudanie Południowym, gdzie głoduje 7 milionów ludzi oraz Caritas Polska. 

Ceny żywności rosną 

Tymczasem żywność jest ogółem coraz droższa. Jak podała niedawno ta sama FAO, indeks światowych cen żywności we wrześniu wzrósł do poziomu 130 punktów - najwyższego od września 2011. Rok do roku oznacza to wzrost o 32,8 proc. Wskaźnik podbiły ceny zbóż i olejów roślinnych. I to wcale nie musi być koniec. Kryzys podażowy i energetyczny (wysokie ceny gazu) sprawia, że drożeją nawozy sztuczne. To wszystko wskazuje na dalsze wzrosty cen żywności także w przyszłym roku. 

Więcej o: