Nowe święto. Polacy chcą, aby 27 grudnia był dniem wolnym od pracy. "Pracujemy najdłużej w EU" [SONDAŻ]

Święto państwowe 27 grudnia powinno być dniem wolnym od pracy - takiego zdania jest 54 proc. Polaków, którzy wzięli udział w sondażu na zlecenie "Super Express". Święto ma upamiętniać Powstanie Wielkopolskie.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Sejm przyjął 1 października prezydencki projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Przewiduje on, że 27 grudnia będzie świętem państwowym dla upamiętnienia zrywu z lat 1918-1919.

Jednak według aktualnej wersji projektu nie będzie to dzień wolny od pracy. Taka zresztą była intencja głowy państwa - Andrzej Duda od początku deklarował, że chodzi mu o "upamiętnienie powstania".

27 grudnia dniem wolnym od pracy? Polacy popierają

Tymczasem jak wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster przeprowadzonego na zlecenie "Super Expressu", 54 proc. ankietowanych opowiada się za ustanowieniem dnia wolnego 27 grudnia. Zwolennicy takiego rozwiązania uważają, że Polacy pracują zbyt długo, a dodatkowy dzień wolny pozwoli im spędzić więcej czasu z rodziną.

- Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego powinna być dniem wolnym od pracy. Polacy i tak pracują najdłużej w Europie. Poza tym mamy bogatą historię i jest bardzo ważne, abyśmy ją pielęgnowali - powiedział dla "Super Expressu" jeden z respondentów. - Zaraz po świętach Bożego Narodzenia dzień wolny? Bardzo dobry pomysł! Dzięki temu spędzę więcej czasu z rodziną. Wydłuży się też świąteczny weekend w ostatnich dniach roku - zauważył kolejny.

Polacy mają 13 dni wolnych w roku

Do wprowadzenia nowego święta przekonali prezydenta działacze z Wielkopolski. Chcą, by uznać 27 grudnia świętem państwowym ze względu na to, że tego dnia w 1918 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie. To jedyne tak duże, znaczące i zakończone zwycięstwem powstanie w historii Polski. 

Ostatnia zmiana w liczbie dni wolnych nastąpiła dekadę temu. Świętem państwowym zostało wówczas święto kościelne Trzech Króli, obchodzone 6 stycznia. Liczba dni w roku wolnych od pracy (poza sobotami i niedzielami) wzrosła wtedy do 13. Dodanie kolejnego dnia wydłuży ten czas do równych dwóch tygodni. Jeśli ustawa wejdzie w życie, odczujemy to w święta Bożego Narodzenia. Wolne będą wtedy aż trzy dni: 25, 26 i 27 grudnia. To oznacza aż trzy i pół dnia bez handlu, ponieważ w Wigilię 24 grudnia sklepy zazwyczaj zamykają się o godzinie 13.00.

Zobacz wideo "Boję się, że jak zaczną kosić kukurydzę, znajdzie się mnóstwo martwych migrantów". Reportaż z granicy
Więcej o: