Żabki ofiarą zakazu handlu w niedzielę. Nie utrzymają statusu "placówki pocztowej"

W lutego 2021 r. uszczelniony zakaz handlu w niedzielę wchodzi w życie. Ustawa uderzy we właścicieli Żabek, którzy praktycznie nie będą mogli posługiwać się dotychczasowym fortelem "na placówkę pocztową". Mało prawdopodobne bowiem, by zdołali uzyskać 40 proc przychodu z "pocztowej" działalności.

Więcej informacji gospodarczych przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W lutym przyszłego roku wejdą w życie przepisy zaostrzające zakaz handlu w niedzielę. Pozwolą one na otwarcie w niehandlowe niedziele sklepów świadczących usługi pocztowe, jeśli przychody z tej działalności przekroczą 40 procent przychodów danej placówki. Dla wielu niewielkich sklepów to pułap nieosiągalny. Wśród nich znajdują się m.in. placówki sieci Żabka. Franczyzobiorcom, którzy będą chcieli prowadzić handel w niedzielę, zostaje osobiste stanięcie za ladą lub skorzystanie z nieodpłatnej pomocy rodziny. 

- W niedzielę ruch, wbrew pozorom, jest spory. Na sklepie muszą być przynajmniej dwie osoby. Jak ktoś nie może liczyć na pomoc rodziny, to od lutego będzie miał problem - podkreśliła w rozmowie z "Business Insiderem" właścicielka sklepu Żabka we Wrocławiu.

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Eksperci: Nie o to chodziło ustawodawcy

Jak wskazała w rozmowie z Business Insider Polska Renata Juszkiewicz, prezeska Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, cel wprowadzania zakazu handlu w niedziele był zupełnie inny.

- Ustawodawca argumentował to w ten sposób, że podstawowym celem jest pozostawienie Polaków w domach, by spędzali czas z rodzinami. Teraz będą go spędzać, wspólnie stojąc na kasie albo wykładając towar na półki - stwierdziła. 

Ustawa zaostrzająca zakaz handlu z podpisem prezydenta

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Jej celem jest uszczelnienie obowiązujących przepisów tak, aby uniemożliwić sklepom obchodzenie zakazu, wykorzystując status placówki pocztowej.

Nowelizacja rozszerza wykaz wyłączeń spod zakazu handlu o placówki prowadzące handel materiałami eksploatacyjnymi do maszyn rolniczych, materiałami używanymi w trakcie bieżącej pracy maszyn rolniczych lub narzędziami do wymiany części zamiennych w maszynach rolniczych. Te punkty będą mogły działać także w niedziele w okresie 1 czerwca do 30 września.

Prezydent Andrzej Duda (zdjęcie ilustracyjne)Zakaz handlu w niedziele. Uszczelnioną ustawę podpisał prezydent. Kiedy zmiany?

Ponadto przedsiębiorca, który prowadzi sklep, będzie mógł korzystać z nieodpłatnej pomocy między innymi małżonka, dzieci, rodzeństwa w niehandlowe niedziele. Te osoby nie będą mogły być jednak pracownikami lub zatrudnionymi w danej placówce handlowej.

Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.

Ustawa ograniczająca handel w niedziele obowiązuje od marca 2018 roku. Od ubiegłego roku zakaz nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku, niemniej był skutecznie obchodzony przez niemal wszystkie spożywcze sieci handlowe.

Więcej o: