Zakaz handlu w niedziele. Uszczelnioną ustawę podpisał prezydent. Kiedy przepisy wchodzą w życie?

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Jej celem jest uszczelnienie obowiązujących przepisów tak, aby uniemożliwić sklepom obchodzenie zakazu, na przykład wykorzystując fortel "na placówkę pocztową".

Przeczytaj więcej podobnych treści na stronie głównej Gazeta.pl 

Zmiany przewidują zmodyfikowanie zakresu wyłączeń spod zakazu handlu. Pozwolą one na otwarcie w niehandlowe niedziele sklepów świadczących usługi pocztowe, jeśli przychody z tej działalności przekroczą 40 procent przychodów danej placówki.

Zobacz wideo #WizaDonikąd. Prawda o "wycieczkach na Białoruś". "Nikt nie próbuje tego zatrzymać"

Zakaz handlu. Nowelizacja dotyczy nie tylko placówek pocztowych

Nowelizacja rozszerza wykaz wyłączeń spod zakazu handlu o placówki prowadzące handel materiałami eksploatacyjnymi do maszyn rolniczych, materiałami używanymi w trakcie bieżącej pracy maszyn rolniczych lub narzędziami do wymiany części zamiennych w maszynach rolniczych. Te punkty będą mogły działać także w niedziele w okresie 1 czerwca do 30 września. 

Ponadto przedsiębiorca, który prowadzi sklep, będzie mógł korzystać z nieodpłatnej pomocy między innymi małżonka, dzieci, rodzeństwa w niehandlowe niedziele. Te osoby nie będą mogły być jednak pracownikami lub zatrudnionymi w danej placówce handlowej.

Uszczelnienie zakazu handlu. Kiedy wejdzie w życie?

Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.

Ustawa ograniczająca handel w niedziele obowiązuje od marca 2018 roku. Od ubiegłego roku zakaz nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku.

Ponadto Andrzej Duda podpisał zmianę ustawy budżetowej na rok 2021, zmianę ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021, oraz ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Więcej o: