Protest pod TSUE w obronie Turowa. Najazd związkowców, wokół zasieki. "Ostrzegamy was!"

"Europa nas wita, jakbyśmy byli najeźdźcami", "Jak nas chcą zamknąć, to my zamykamy TSUE" - to tylko niektóre wypowiedzi związkowców z "Solidarności". Górnicy pojechali do Luksemburga protestować pod siedzibą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W maju nakazał wstrzymać wydobycie węgla w kopalni Turów. - Podpalimy Europę, podpalimy ją w naszych sercach! - mówił Piotr Duda, przewodniczący "Solidarności".

Związkowcy z Kopalni Węgla Brunatnego Turów w piątek będą protestować w Luksemburgu, gdzie siedzibę ma Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - W piątek przekażemy TSUE petycję oraz podjętą jednoosobowo decyzję o zamknięciu Trybunału, zapowiedział Wojciech Ilnicki, przewodniczący "Solidarności". 

Zobacz wideo Jonathan L. Ramsey gościem Zielonego Poranka Gazeta.pl (22.10)

Wichura w Polsce. Zielona Góra Wichury w Polsce. Wiatr przewraca tiry, na Bałtyku sztorm [ZDJĘCIA]

"Hands off Turów". Polscy górnicy protestują w Luksemburgu

Manifestacja rozpoczęła się o godzinie 11.  "Pod TSUE już ponad tysiąc związkowców a zmierzają kolejni" - relacjonuje Mateusz Kosiński, dziennikarz "Tygodnika Solidarność". 

Jesteśmy tutaj jako reprezentacja! I mówimy: ostrzegamy, dajemy wam czas do namysłu. Jeżeli nie, to podpalimy Europę, podpalimy ją w naszych sercach. Aby dać odpór tym idiotom, którzy jedną decyzją chcą pozbawić miejsc pracy tysiące ludzi. Nie pozwolimy!

- mówił Piotr Duda, przewodniczący "Solidarności".

"W sąsiedztwie TSUE stanęły zasieki z drutu kolczastego, a lokalna gazeta "Luxemburger Wort" podała informacje o planowanej demonstracji. Poinformowała równocześnie, że protest zabezpieczać ma 840 policjantów, którzy będą "wspierani z powietrza" i przez funkcjonariuszy z psami. Natomiast policja belgijska dostarcza armatki wodne i dwa transportery opancerzone" - relacjonuje "Gazeta Wyborcza".

Na proteście są politycy PiS, m.in. europosłanka Beata Kempa. 

Na zamieszczonej fotografii widać ludzi ubranych w jaskrawe kombinezony. "Hands of Turów" - głoszą napisy umieszczone na plecach (z ang. "Ręce precz od Turowa").

Więcej informacji na temat protestów i innych ważnych wydarzeń znaleźć można na stronie głównej Gazeta.pl

"Europa nas wita, jakbyśmy byli najeźdźcami, a przecież nie przyjechaliśmy się bić czy kogoś zamordować" - mówi Dominik Kolorz z "Solidarności" cytowany przez Radio Zet

Protest wspierają politycy Zjednoczonej Prawicy. "Związkowcy z całej Polski zjeżdżają do Luksemburga. Jestem dziś razem z nimi. Nie oddamy Turowa" - napisała na Twitterze Anna Zalewska, europosłanka PiS.

"Zamykamy TSUE" - związkowcy bronią Turowa 

Zdaniem związkowców Trybunał wydając decyzję nakazującą tymczasowe wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni, nie zapoznał się z argumentacją liczącą kilkaset stron. 

- Jak nas chcą zamknąć, to my zamykamy TSUE. Krajowy zjazd delegatów NSZZ Solidarność przez uprawnienia nadane przez przewodniczącego i komisję krajową podjął decyzję o zabezpieczeniu przez zamknięcie TSUE. Podjął tę decyzję jednoosobowo, bo krajowy zjazd delegatów dał takie pełnomocnictwo przewodniczącemu Piotrowi Dudzie - powiedział związkowiec cytowany przez Polską Agencję Prasową. 

TSUE nakazuje tymczasowe wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie

W maju Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpatrzył wniosek skierowany przez rząd Czech. W ramach środków tymczasowych nakazał Polsce natychmiastowe zaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Wcześniej władze Czech złożyły skargę, uznając, że Polska poprzez wydanie koncesji na dalsze wydobycie węgla do 2044 roku łamie unijne przepisy.

Republika Czeska, Uhelna. Wieś, w której brakuje wody, w okolicy kopalni Turów Spór o Turów. Czesi wyjaśnili, dlaczego odrzucili polską ofertę

Więcej o: