Rekonstrukcja rządu. Kto dostanie odprawę? Tylko jeden minister

We wtorek doszło do oficjalnej rekonstrukcji rządu, a Andrzej Duda od razu powołał nowych członków. Zgodnie z prawem byłym ministrom należy się odprawa. Kto i na jakich warunkach może się jej spodziewać?

- Wszystkim państwu, którzy sprawowali dotychczas funkcje w rządzie - bardzo dziękuję za tę służbę i podkreślam, że oceniam ją bardzo wysoko. Dziękuje za te przepracowane miesiące i lata. Dziękuję za wszelkie działania, jakie państwo podjęli, bo wiele z nich wpłynęło dobrze na Rzeczpospolitą, a przede wszystkim na obywateli, którym służymy - powiedział Andrzej Duda tuż po wręczeniu powołań.

Zobacz wideo (Zbyt) długie wystąpienie Morawieckiego w Parlamencie Europejskim. Próbowano mu przerwać. "Proszę nie przeszkadzać!"

Rekonstrukcja rządu. Którzy ministrowie otrzymają odprawę?

Jak wynika z ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, w przypadku, kiedy nowych ministrów powołano bezpośrednio po odwołaniu poprzednich, nie przysługuje im ani odprawa, ani dodatek wyrównawczy.  

Okazuje się, że jedynym politykiem, któremu przysługuje odprawa, jest Michał Kurtyka - były już minister klimatu, który odchodzi z rządu w pełnym wymiarze.

Wysokość odprawy uzależniona jest od czasu pracy w rządzie. Jak podaje Onet, minister:

  • dostanie odprawę w wysokości jednej pensji, jeśli przepracował na danym stanowisku mniej niż trzy miesiące;
  • dostanie odprawę w wysokości dwóch pensji, jeśli przepracował na danym stanowisku od trzech miesięcy do roku;
  • dostanie odprawę w wysokości trzech pensji, jeśli przepracował na danym stanowisku więcej niż rok.

Więcej na temat rekonstrukcji rządu na stronie głównej Gazeta.pl.

Minister Michał Kurtyka przepracował na swoim stanowisku ponad rok, więc przysługuje mu odprawa o wysokości trzykrotności dotychczasowej pensji, która wynosiła około 17,8 tys. zł miesięcznie brutto. Zgodnie z przepisami, Kurtyka przez trzy miesiące po odejściu z rządu nie może podjąć innej pracy zarobkowej. Jeśli jednak to zrobi, a jego wynagrodzenie będzie mniejsze niż te, które otrzymywał w rządzie, należy mu się wyrównanie z odprawy. Jeżeli pensja będzie wyższa - nie otrzyma odprawy.

Rekonstrukcja rządu. Andrzej Duda powołał nowych ministrów

We wtorek 26 października w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość powołania nowych ministrów, którzy weszli w skład rządu Mateusza Morawieckiego. Jak nazywają się nowi ministrowie?

  • Na wicepremiera oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi powołany został Henryk Kowalczyk. 
  • Kamil Bortniczuk został powołany na szefa Ministerstwa Sportu.
  • Piotr Nowak został powołany na urząd ministra rozwoju i technologii.
  • Szefową klimatu i środowiska została Anna Moskwa.
  • Grzegorz Puda został powołany na ministra funduszy i polityki regionalnej.
Więcej o: