Kancelaria Premiera podwoi budżet. Wiadomo, na co wydadzą nasze pieniądze

Budżet Kancelarii Premiera będzie w 2022 roku ponad dwukrotnie wyższy, niż ten przyjęty na 2021 rok. Pieniądze mają zostać przeznaczone na podwyżki dla pracowników, remonty i pracę nowego instytutu.

Dziennikarze "Faktu" dotarli do projektu budżetu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na 2022 roku. Zgodnie z ustaleniami gazety, w przyszłym roku budżet KPRM zostanie zwiększony do prawie 831 mln złotych.

Zobacz wideo Koszty utrzymania mieszkania idą w górę? Narkun: Odbijają się mocno na budżecie domowym

Kancelaria Premiera szykuje się na ogromne wydatki. Skąd tak wysoki budżet?

Dla porównania w 2021 roku budżet Kancelarii Premiera wynosił 380 mln złotych. Skąd tak ogromna podwyżka wydatków KPRM? Z ustaleń dziennikarzy wynika, że:

  • 363 mln złotych trafią do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, która w 2021 roku przeszła pod nadzór szefa rządu;
  • 21 mln złotych ma zostać przeznaczone na utworzenie nowego Instytutu De Republica, które ma zatrudniać około 30 osób. Na wynagrodzenia tych osób przeznaczonych zostaną cztery mln złotych, co oznacza średnią pensję w wysokości 11 tys. złotych miesięcznie;
  • 101 mln złotych, o siedem mln więcej niż w 2021 roku, wydanych zostanie na wynagrodzenia dla Kancelarii Premiera, w której pracuje 813 osób. Przeciętne wynagrodzenie w KPRM ma wzrosnąć z 9,6 tys. do 10,4 tys. złotych miesięcznie. Podwyżki mają być efektem podpisania ustawy o wynagrodzeniach dla najważniejszych osób w państwie;
  • 4,1 mln złotych pochłoną remonty. Milion złotych pochłonie przebudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Zostanie też wymieniona nawierzchnia na terenie KPRM. Pół miliona złotych kosztować ma przebudowa muru od strony ul. Sulkiewicza w Warszawie. 1,6 mln złotych ma zostać wydane na wykonanie pomnika premiera Jana Olszewskiego.

Mury na granicach Europy Patrząc na inne płoty fortecy Europa, ten polski będzie z rozmachem. Tak wyglądają pozostałe [ZDJĘCIA]

Wysokie ceny gazu, prądu, paliwa i wzrost cen żywności w Polsce

Tak wysoki budżet KPRM może dziwić przy obecnej sytuacji w Polsce. Od kilkunastu lat nie było tak wysokich podwyżek cen paliw, prądu i gazu. W 2022 roku ceny energii mają być wyższe o nawet 30-40 proc. Zgodne z ostatnim wnioskiem PGNiG, ceny gazu w obrocie detalicznym wzrosną o 7,4 proc. (poprzednie wynosiły kolejno 5,6 proc. w kwietniu oraz o 12,4 proc. w sierpniu 2021 roku). Podwyżki dotyczą ceny zakupu paliwa, za które trzeba zapłacić często ponad 6 złotych za litr. Wysoka inflacja skutkuje też wzrostami cen żywności.

Więcej na temat podwyżek cen i inflacji na stronie głównej Gazeta.pl.

"Wyższa inflacja, która zgodnie z naszymi oczekiwaniami przekroczy granicę 7 proc. w styczniu 2022 r. i ukształtuje się na poziomie 4,0 proc. r/r pod koniec 2022 r. sygnalizuje wzrost prawdopodobieństwa kolejnej podwyżki stóp procentowych na posiedzeniu w listopadzie br." - oceniają ekonomiści z Credit Agricole.

Stacja benzynowa Dojeżdżasz do pracy? Możesz odliczyć 300 zł miesięcznie za benzynę i bilety

Więcej o: