Prawo jazdy kat. B ma dać kierowcom nowe uprawnienia. Są dwa warunki

Niedługo prawo jazdy kategorii B. pozwoli prowadzić znacznie cięższe samochody niż dotychczas. Zmiana związana jest z rosnącym ciężarem pojazdów o napędzie elektrycznym czy wodorowym.

Samochody elektryczne i wodorowe mają wyraźne większą wagę niż pojazdy spalinowe. Związane jest to z akumulatorami, które potrzebne są do ich napędzania. Przygotowano zmiany w prawie, które mają przystosować przepisy do tej sytuacji. 

Zobacz wideo Biznes walczy ze zmianami klimatu? Chusteczki bez plastiku. "Naszą odpowiedzialnością jest edukowanie"

Prawo jazdy kat. B pozwoli prowadzić cięższe pojazdy

Osoby posiadające prawo jazdy kat. B niebawem będą mogły prowadzić pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 4,25 tony. Obecnie uprawnienie to daje możliwość prowadzenia samochodów nie cięższych niż 3,5 tony. 

Więcej podobnych treści na stronie głównej Gazeta.pl 

By uzyskać takie uprawnienia, trzeba będzie spełnić jednak dwa warunki. Pierwszy to rodzaj samochodu, ponieważ przepisy będą dotyczyć jedynie pojazdów o alternatywnych napędach - elektrycznym i wodorowym. Drugi warunek to posiadanie prawa jazdy od co najmniej dwóch lat. 

Zmiany dot. prawa jazdy. Kiedy nowe przepisy?

Pierwotnie zmiany w prawie miały być wprowadzone w połowie bieżącego roku. Z projektu wycofało się jednak ministerstwo infrastruktury. Temat wrócił za sprawą Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA), które naciskało na rządzących. 27 października 2021 r. Komisja ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Komisja Infrastruktury na łączonym posiedzeniu przegłosowały poprawkę nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, oraz niektórych innych ustaw, która zwiększa limit dopuszczalnej masy całkowitej. Nie wiadomo jednak, kiedy nowelizację ustawy przegłosuje Sejm.

Więcej o: