Nowy dowód osobisty. Co zmieni się w dokumencie? KPRM informuje o utrudnieniach w urzędach i e-usługach

W przyszłym tygodniu zostaną wdrożone nowe dowody osobiste. Zmiany wymagają dostosowania urzędowych systemów, co spowoduje chwilowe utrudnienia. Wyjaśniamy kiedy i czego nie załatwimy w urzędzie.

Wnioski o nowy dowód osobisty Polacy będą mogli składać od poniedziałku 8 listopada. Dokument będzie zawierał drugą cechę biometryczną - odciski palców. "Odpowiednie rozwiązania techniczne zostaną wdrożone dzień wcześniej - w niedzielę 7 listopada. Prace nad wdrożeniem zaczną się jednak już w piątek 5 listopada" - informuje Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zobacz wideo Jakie są szanse na nowelizacje ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy?

Nowe dowody osobiste. Utrudnienia i e-przerwy. Kiedy rozpoczną się zmiany systemowe? 

Osoby, które nie chcą czekać ze złożeniem wniosku o nowy dowód osobisty do 8 listopada, mają na to czas do południa 5 listopada, do godziny 12 - wówczas zacznie się przerwa techniczna w działaniu Rejestru Dowodów Osobistych. Oznacza to, że we wszystkich urzędach w kraju wnioski o dowody osobiste nie będą przyjmowane, dodatkowo nie będzie możliwe załatwienie innych spraw związanych z dowodami osobistymi m.in. odbioru gotowego dokumentu.

Wydział przypomina, że w związku z wdrożeniem nowych dowodów osobistych nie ma już możliwości zawnioskowania online o nowy dokument tożsamości. I wyjaśnia, że można to załatwić wyłącznie podczas osobistej wizyty w urzędzie. Od 7 listopada będzie można składać wnioski online tylko dla dzieci do 12. roku życia. 

Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei Wiślanej. Sztuczna wyspa niemal ukończona. [ZDJĘCIA]

KPRM zapowiedziała także, że część e-usług działających w oparciu o Rejestr Dowodów Osobistych od piątku 5 listopada od godziny 12 do soboty 6 listopada do godz. 17 może być niedostępna. Wówczas może dojść do problemów w korzystaniu z e-dowodu w aplikacjach login.gov.pl i podpis.gov.pl oraz z działaniem aplikacji mObywatel. Prace mogą zostać przedłużone do godzin porannych w niedzielę 7 listopada. 

"Wdrożenie nowych dowodów osobistych wymaga też aktualizacji środowiska produkcyjnego Systemu Rejestrów Państwowych (SRP). Dlatego w sobotę 6 listopada od godz. 8 do godziny 17 niedostępne będą usługi działające w oparciu o ten System oraz aplikacja Źródło" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez KPRM.

A4. Miał na liczniku 228 km/h. Sprawdzał 'jak pójdzie auto kolegi'. Dostał dwa mandaty Wyższe mandaty od 1 stycznia już pewne. Jak wzrosną kary dla piratów drogowych?

Nowe dowody osobiste z odciskami palców

Nowymi elementami w dowodzie osobistym będą odciski palców i odwzorowanie podpisu właściciela dokumentu. Zmiany wynikają z dostosowania prawa polskiego do wymogów prawa unijnego. Nowe dokumenty tożsamości będą wydawane na 10 lat dla osób powyżej 12. roku życia (z odciskami palców), a dla osób do 12. roku życia dowód będzie wydawany na okres pięciu lat, bez pobierania odcisków palców. Dodatkowo w dowodzie pojawi się także m.in. oznaczenie państwa członkowskiego - na tle flagi Unii Europejskiej

Wydział podkreśla, że w związku ze zmianami nie ma konieczności obowiązkowej wymiany ważnych dokumentów. Obywatele mogą korzystać ze starych dowodów do czasu, aż minie jego ważność.

Więcej o: