"Człowiek rozpoczyna się z chwilą poczęcia"?. Sąd: 500+ nie przysługuje dziecku w łonie matki

"Byt człowieka rozpoczyna się z chwilą poczęcia" - ogłosił w zeszłym roku Trybunał Konstytucyjny, rozpatrując wniosek dotyczący aborcji. Jeden z mieszkańców województwa opolskiego uznał, że w związku z orzeczeniem powinien otrzymać "zaległe" 500 Plus. Co na to WSA?
Zobacz wideo Monika Rosa była gościnią Porannej rozmowy Gazeta.pl (3.11)

Po tym jak Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, który praktycznie uniemożliwia przeprowadzenie w Polsce legalnej aborcji, jeden z mieszkańców województwa opolskiego uznał, że orzeczenie ma znacznie dalej idące konsekwencje. Mężczyzna stwierdził bowiem, że świadczenie 500 Plus powinno być wypłacane od poczęcia. I zażądał wypłaty pieniędzy za okres, w który dziecko "przebywało w łonie matki". Powoływał się na wyrok TK, który uznał, że "byt człowieka rozpoczyna się z chwilą poczęcia" - wyjaśnia "Rzeczpospolita".

Więcej o wyrokach i Trybunale Konstytucyjnym na stronie głównej Gazeta.pl

WSA: 500 Plus nie należy się za okres ciąży

Sprawą zajęli się najpierw gminni urzędnicy, potem Kolegium Odwoławcze, w końcu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu. "WSA stwierdził, że ustawodawca nie przewiduje możliwości przyznania świadczenia wychowawczego przed urodzeniem dziecka" - podaje dziennik. 

Do pobierania pieniędzy uprawnia konkretne zdarzenie - narodziny dziecka. I to tylko, jeśli rodzic w ciągu trzech miesięcy złoży odpowiedni wniosek. 

Poseł Lewicy złożył wniosek o wyrównanie 500 Plus

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego skłonił do złożenia wniosku w sprawie 500 Plus nie tylko mężczyznę z Opola. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pismo w lutym tego roku skierował też bowiem poseł Lewicy Marek Rutka.

"Na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego [...] w imieniu małoletniej córki Ingi Rutki, wnoszę o dopłatę do świadczenia 500+ w wysokości odpowiadającej dziewięciu miesiącom, tj. od września 2019 do maja 2020 roku - czyli daty narodzin w/w córki" - czytamy w piśmie wysłanym do ZUS-u. "Wniosek swój motywuję opublikowanym uzasadnieniem do w/w wyroku Trybunału Konstytucyjnego Juli Przyłębskiej w brzmieniu: (str. 140) [...] Życie ludzkie, byt człowieka zaczyna się od chwili poczęcia; nawet jeżeli w pewnej fazie rozwoju życie człowieka zależy od życia matki od organizmu matki, dziecko poczęte nie może być traktowane jedynie jako „fragment" organizmu matki - jest bytem, podmiotem odrębnym wobec matki"  - cytował polityk.

Uznał, że w związku z powyższym świadczenie 500 Plus przysługuje na każde dziecko do osiągnięcia 18 od momentu, gdy dziecko "zaczęło być bytem". ZUS na pismo odpowiedział na Twitterze - stwierdził, że nie zajmuje się wypłatą świadczenia. Zmiana w tym zakresie zaszła dopiero kilka miesięcy temu. 

Więcej o: