Szkoły i przedszkola zamknięte przez COVID-19? Rodzice mogą ubiegać się o zasiłek opiekuńczy

W przypadku zamknięcia przedszkola lub szkoły z powodu COVID-19, rodzice mogą domagać się zasiłku opiekuńczego. Jego kwota wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Kto może otrzymać zasiłek opiekuńczy? Odpowiadamy.

Ministerstwo Zdrowia przekazało, że ostatniej doby stwierdzono 15 515 nowych zakażeń. Dla porównania tydzień temu było 8 378 nowych infekcji i 101 ofiar.

Zobacz wideo Pracodawcy będą mogli sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony? Komentuje minister Ozdoba

Zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia szkoły i przedszkola. Niektórym rodzicom przysługuje 80 proc. wynagrodzenia

Zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego i szkoły z powodu COVID-19 przysługuje w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Otrzymuje go ten rodzic, który wystąpi o wypłatę. Można jednak o niego wystąpić także w sytuacji, gdy inni członkowie rodziny nie mogą zapewnić dziecku opieki.

Rodzice zatrudnieni u innych osób muszą dostarczyć swojemu pracodawcy wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego oraz oświadczenie rodzica o nieprzewidzianym zamknięciu placówki i wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15. Jeśli rodzic pracuje na samozatrudnieniu, wniosek o wypłatę musi złożyć przez ZUS. Wymagane dokumenty to: AS-36, czyli oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat oraz zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników albo ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych oraz ZAS-36.

Zasiłek opiekuńczy na nie dłużej niż 60 dni. Jakie są zasady?

W ciągu roku zasiłek przysługuje nie dłużej niż przez 60 dni, jeżeli rodzic opiekuje się zdrowym dzieckiem do lat 8 lub chorym dzieckiem do lat 14, w tym również dzieckiem z niepełnosprawnością do lat 13.

Przeczytaj więcej informacji o koronawirusie na stronie głównej Gazeta.pl.

W przypadku dziecka powyżej 14. roku życia lub innego chorego członka rodziny zasiłek przysługuje tylko przez 14 dni. Na dziecko z niepełnosprawnością, które ukończyło 14 lat, ale nie ukończyło 18 lat, zasiłek przysługuje przez 30 dni.

Choć w marcu zeszłego roku rząd zadecydował o dodatkowym zasiłku opiekuńczym dla rodziców, których dzieci miały ograniczony dostęp do nauki stacjonarnej, tak do tej pory nie wiadomo nic o jego wznowieniu.

Więcej o: