Czy 500 plus można dzielić w opiece naprzemiennej? NSA nie uwzględnił wniosku RPD

Czy 500 plus powinno być dzielone przy opiece naprzemiennej? Sprawę do Naczelnego Sądu Administracyjnego skierował Rzecznik Praw Dziecka. NSA nie dopatrzył się sprzeczności w wyrokach sądów administracyjnych i nie podjął uchwały w tej sprawie.

Do polskich sądów trafiają sprawy dot. tego jak dzielić 500 plus, w przypadku naprzemiennej opieki nad dzieckiem. Rzecznik Praw Dziecka (RPD), Mikołaj Pawlak, uznał, że wyroki sądów są niekonsekwentne. W maju br. skierował więc zapytanie w tej sprawie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. 

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

500 plus. NSA odmówił podjęcia uchwały

Sądy w wyrokach wykazują dwa różne rozumienia opieki naprzemiennej. Czasem konieczne jest orzeczenie sądowe o sprawowaniu opieki w równych okresach, a czasem wystarczy jedynie dowód, że każdy z rodziców w równym stopniu sprawuje opiekę nad dzieckiem. Nawet gdy sąd nie nakazał sprawowania opieki naprzemiennej.

Więcej na temat świadczeń przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Do takiej interpretacji sądowych orzeczeń nie przychylił się jednak NSA. Skład siedmiu sędziów oceniając wniosek RPD nie doszukał się jednoznacznie takiej rozbieżności - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Uznano, że sądy administracyjne w wyrokach "przyjmują istnienie opieki naprzemiennej w oparciu o orzeczenia sądów powszechnych lub równoważnych z nimi ugód. [...] Sądy administracyjne nie przyjmują, aby ustalenie istnienia opieki naprzemiennej [...] mogło nastąpić w oparciu jedynie o okoliczności faktyczne ustalone w postępowaniu administracyjnym". 

Sędziowie NSA w związku z tym odmówili podjęcia uchwały na wniosek RPD. Orzecznictwo w sprawach podziału 500 plus w przypadku opieki naprzemiennej nie zostanie więc zmienione. 

500 plus a opieka naprzemienna

W przeszłości pojawiało się już kilka sądowych wyroków, które różniły się właśnie kwestią tego, kiedy opieka faktycznie sprawowana jest naprzemiennie. W jednym z wyroków z 2018 roku NSA stwierdził, że świadczenie może zostać podzielone po połowie, nawet gdy sąd nie nakazał naprzemiennej opieki nad dzieckiem. Rok później zawyrokował jednak, że fakt sprawowania opieki naprzemiennie musi wynikać z orzeczenia sądu powszechnego.

Sędziowie NSA nie zauważyli jednak rozbieżności między tymi wyrokami i nie podjęli uchwały, bo to wymaga identyfikowania przedmiotu rozbieżności. We wniosku RPD nie wskazano go jednak precyzyjnie. 

Więcej o: