Bon turystyczny wykorzystasz dłużej. Rząd przedłużył termin ważności

Bon turystyczny, czyli wakacyjne 500 zł, został przedłużony. Polacy mogą go wykorzystać nawet do końca września 2022 r.

Polski Bon Turystyczny to 500 zł, które przyznawane jest jednorazowo na każde dziecko do 18. roku życia. Na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje dodatkowe 500 zł, czyli łącznie jest to 1000 zł. Kwotę można przeznaczyć na wypoczynek w Polsce.

Bon turystyczny pierwotnie można było wykorzystać do 31 marca 2022 r., ale rząd przyjął projekt ustawy, która wydłuża termin ważności. Jak podano w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów, ważność "wakacyjnego 500 plus" została wydłużona do 30 września 2022 r.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Bon turystyczny. Gdzie można go zrealizować?

Z wykorzystaniem polskiego bonu turystycznego dokonano płatności na blisko 1,9 mld zł - informował w październiku resort rozwoju i technologii. Z bonu skorzystało łącznie 7 mln dzieci, a dodatkowe świadczenie aktywowano dla ponad 171 tys. dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Planując urlop, koniecznie sprawdź, czy planowane atrakcje pokrywają się z listą dostępną na stronie. Nie każde miasto w Polsce bierze udział w dofinansowaniu. Mniejsze miejscowości często nie honorują bonu. Aby upewnić się, że transakcja będzie możliwa, należy wejść na stronę https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow i wpisać odpowiednie miasto, lub nazwę hotelu, czy ośrodka.

Podmiotów akceptujących bony turystyczne jest sporo. Wśród nich m.in. pensjonaty, szlaki turystyczne, muzea, baseny i parki rozrywki. Przed wyjazdem trzeba pamiętać o aktywacji bonu.

Bon turystyczny. Jak z niego skorzystać?

Bon turystyczny to w zasadzie 16-cyfrowy kod, który należy okazać w obiekcie, z którego usług będziemy korzystać. Kod można wygenerować w systemie teleinformatycznym, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W systemie należy otworzyć zakładkę "Ogólny" i wybrać z niej opcję "Polski Bon Turystyczny". Dalej klikamy w "Aktywuj Bon" i wypełniamy wniosek o świadczenie, który po podpisaniu wysyłamy do Polskiej Organizacji Turystycznej.

Jeśli w PUE ZUS nie jest widoczna zakładka "Polski Bon Turystyczny", należy się upewnić, że spełnione są wszystkie wymagania, które pozwalają na uzyskanie świadczenia. Warto sprawdzić, kto jest uprawniony do bonu, bo tylko na ich koncie można wygenerować kod. Jeśli to nie pomaga, warto złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) wniosek o ustalenie praw do bonu.

Bon turystyczny zostanie przesłany na wskazany wcześniej numer telefonu lub adres mailowy. Numer należy okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej po zakwaterowaniu.

Zobacz wideo "Na COP26 jest dużo deklaracji, ale one przysłaniają to, co się dzieje za kulisami"
Więcej o: