200 zł do emerytury. Kto może liczyć na dodatek? Jak powiększyć świadczenie?

Dodatkowe 200 zł do emerytury przysługuje niektórym seniorom. Należy jednak złożyć odpowiednie wniosek. Kto może się ubiegać o to świadczenie? Gdzie trzeba się udać i co zrobić, aby otrzymywać więcej pieniędzy co miesiąc? Odpowiadamy.

Oprócz "trzynastki" i "czternastki", a także 500 plus dla seniora, pewna grupa najstarszych obywateli może liczyć na dodatkowe 200 złotych. Kto może je otrzymać i jak ubiegać się o to świadczenie?

Więcej informacji o świadczeniach znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Emerytury. Komu przysługuje dodatkowe 200 zł?

200 złotych więcej do emerytury przysługuje tym emerytom, którzy służyli w Ochotniczej Straży Pożarnej. Rząd zdecydował się wesprzeć emerytowanych strażaków dodatkową kwotą 200 złotych do emerytury. Jednym z warunków jest aktywny udział w akcjach służb ratowniczych przez określony czas.

Petuniabukta, Spitsbergen. Ślady odciśnięte w podmokłej tundrze. Trudno określić, sprzed jakiego okresu pochodzą, ale są to lata. Resztki. Tu mogła się wydarzyć arktyczna gorączka surowcowa. To jej pozostałości

Emerytury. Jak złożyć wniosek o dodatkowe 200 zł?

Aby otrzymać 200 złotych do emerytury, były ratownik służący w Ochotniczej Straży Pożarnej musi złożyć wniosek. Ale nie w ZUS. Wniosek trzeba dostarczyć do powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej, ponieważ świadczenie nie będzie wypłacane bezpośrednio przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Za wypłaty odpowiada Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA.

Kwota 200 złotych dla seniora, jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, będzie wypłacana dożywotnio co miesiąc. Senior, aby ją otrzymać, musi osiągnąć wiek emerytalny. Jest to 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn. Liczy się również staż pracy. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zwraca uwagę, że w przypadku kobiety wystarczy pełnienie służby przez 20, a w przypadku mężczyzn przez 25 lat. W 2021 roku wsparciem finansowym może zostać objętych ponad 20 tysięcy osób.

Emeryci (zdjęcie ilustracyjne) 14. emerytura - kalkulator. Sprawdź wysokość swojej "czternastki"

Więcej o: