Bon turystyczny zostanie przedłużony. Sejm przyjął ustawę

Z bonu turystycznego będzie można skorzystać do 30 września 2022 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy, dzięki której wydłużono ważność jednorazowego bonu turystycznego.

Rząd w minionym tygodniu zapowiadał wydłużenie polskiego bonu turystycznego i w sobotę 13 listopada przyjął projekt ustawy w tej sprawie. Następnie projekt trafił do Sejmu. 

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Bon turystyczny wydłużony

Sejm w środę 17 listopada przyjął nowelizację ustawy, z której wynika również przedłużenia bonu turystycznego. Pierwotnie dofinansowanie można było wykorzystać do 31 marca 2022 roku. Nowe przepisy wydłużają bon do 30 września 2022 roku. Nowelizacja musi zostać jeszcze zatwierdzona przez Senat. 

Polski bon turystyczny to 500 zł, które przyznawane jest jednorazowo na każde dziecko do 18. roku życia. Na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje dodatkowe 500 zł, czyli łącznie 1000 zł. Kwotę można przeznaczyć na wypoczynek w Polsce.

Bon turystyczny. Gdzie można go zrealizować?

Z wykorzystaniem polskiego bonu turystycznego dokonano płatności na blisko 1,9 mld zł - informował w październiku resort rozwoju i technologii. Z bonu skorzystało łącznie 7 mln dzieci, a dodatkowe świadczenie aktywowano dla ponad 171 tys. dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Wybierając się na urlop, koniecznie sprawdź, czy planowane atrakcje pokrywają się z listą miejsc, które honorują bon turystyczny. Nie każde miasto w Polsce bierze udział w dofinansowaniu. Mniejsze miejscowości często nie honorują bonu. Aby upewnić się, że transakcja będzie możliwa, należy wejść na tę stronę i wpisać odpowiednie miasto, lub nazwę hotelu czy ośrodka.

Więcej na temat polskiej polityki znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Podmiotów akceptujących bony turystyczne jest sporo. Wśród nich m.in. pensjonaty, szlaki turystyczne, muzea, baseny i parki rozrywki. Przed wyjazdem trzeba pamiętać o aktywacji bonu.

Bon turystyczny. Jak z niego skorzystać?

Bon turystyczny to w praktyce 16-cyfrowy kod, który należy okazać w obiekcie, z którego usług będziemy korzystać. Kod można wygenerować w systemie teleinformatycznym na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W systemie należy otworzyć zakładkę "Ogólny" i wybrać z niej opcję "Polski Bon Turystyczny". Dalej klikamy w "Aktywuj Bon" i wypełniamy wniosek o świadczenie, który po podpisaniu wysyłamy do Polskiej Organizacji Turystycznej.

Jeśli w PUE ZUS nie jest widoczna zakładka "Polski Bon Turystyczny", należy się upewnić, że spełnione są wszystkie wymagania, które pozwalają na uzyskanie świadczenia. Jeśli jest kłopot z wygenerowaniem kodu, trzeba złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) wniosek o ustalenie praw do bonu. Bon turystyczny zostanie przesłany na wskazany wcześniej numer telefonu lub adres mailowy. Numer kodu należy okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej po zakwaterowaniu.

Więcej o: