Poznań. Lekarze walczą o życie 41-latka. "Zanim odradzicie szczepienie: takich przypadków jest więcej"

- Młodzi ludzie ulegli fałszywej narracji, że na COVID-19 chorują tylko ludzie starsi. Nowa mutacja, która w tej chwili jest w Polsce, atakuje bardzo często również osoby młode - mówi Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. Jego słowa potwierdza apel wystosowany przez jeden z poznańskich szpitali.
Zobacz wideo Piecha o wprowadzeniu sprawdzania zaszczepienia: Tak, to jest trudna decyzja polityczna

W Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu trwa walka o życie pacjenta z koronawirusem. - Od 4 dni zespół anestezjologiczny prowadzi walkę o życie 41-letniego, niezaszczepionego pacjenta chorego na COVID 19. Został do nas przekazany ze Szpitala Tymczasowego, celem wdrożenia i prowadzenia terapii ECMO czyli pozaustrojowego utlenowania krwi - informuje przedstawiciel placówki cytowany przez Epoznan.pl.

Więcej informacji o epidemii COVID-19 na stronie głównej Gazeta.pl

41-latek walczy o życie. Ustalenia co do stanu zdrowia 

Lekarze zwrócili się przy okazji do osób, które mają wątpliwości dotyczące szczepionek przeciwko COVID-19.

Apelujemy! Zanim odradzicie szczepienie osobom młodszym, bo są poza grupą ryzyka, pamiętajcie, że przypadków takich jak ten pacjent jest coraz więcej

- czytamy w oświadczeniu.

Stacja TVN24 ustaliła, że w momencie przyjęcia do szpitala miąższ płucny pacjenta był zajęty w 90 proc.

Czwarta fala na świecieŚwiat tonie w IV fali pandemii. Skok liczby zakażeń w innych krajach [ZDJĘCIA]

Wiceminister zdrowia: W jednym ze szpitali średnia wieku pacjentów to 30 lat

To, że podobnych przypadków w całej Polsce jest więcej, potwierdzają słowa wiceministra zdrowia. - W jednym ze szpitali w Lublinie na oddziałach intensywnej terapii średnia wieku pacjentów to 30 lat. To są bardzo młodzi ludzie, zdrowi, aktywni fizycznie, niestety nie są zaszczepieni - stwierdził na antenie Polskiego Radia Waldemar Kraska. 

Odniósł się też do najnowszych danych dotyczących zgonów. - 370 osób przegrało walkę z COVID. Ta liczba jest dla mnie bardzo niepokojąca i zła, ponieważ to są osoby, które mogły żyć. Mogły uniknąć śmierci, jeżeli wcześniej by się zaszczepiły - stwierdził. 

Wcześniej, w wypowiedzi dla Polskiego Radia Waldemar Kraska stwierdził, że "młodzi ludzie ulegli fałszywej narracji, że na COVID-19 chorują tylko ludzie starsi". - Nowa mutacja, która w tej chwili jest w Polsce, atakuje bardzo często również osoby młode, które zgłaszają się zbyt późno, nie robią testów, a szybkość rozwijania się choroby sprawia, że prosto z SOR trafiają do oddziału intensywnej terapii - wyjaśnił wiceszef resortu zdrowia. 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek, że ostatniej doby potwierdzono 24 882 zakażeń koronawirusem. 370 osób zmarło. Ponadto obecnie na kwarantannie przebywa 503 419 osób. Liczba Polaków, którym udało się pokonać koronawirusa, wzrosła do 2 843 270.

Szczepienia przeciw COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Irlandia. Wraca część restrykcji. W kraju zaszczepionych jest 93 proc. mieszkańców

Więcej o: