Raty kredytów we frankach najwyższe w historii. Beznadziejnie słaby złoty, frank po 4,50

Słaby złoty, szczególnie wobec szwajcarskiej waluty, oznacza kłopoty. Raty kredytów we frankach nigdy jeszcze nie były tak duże.

Wyjątkowo zła passa złotego trwa - umacniający się wobec euro dolar mocno wpłynął na naszą walutę. Nie pomogła też zeszłotygodniowa wypowiedź prezeski Europejskiego Banku Centralnego. Christine Lagarde powiedziała, że podwyżki stóp procentowych są mało realne, przez co kurs złotego w piątek poleciał jeszcze bardziej. Najgorzej wygląda para CHF/PLN. Frank kosztuje już 4,50 zł, co jest najwyższym wynikiem w historii. 

Zobacz wideo Wizerunek to podstawa w biznesie. Jak zrobić dobre zdjęcie biznesowe?

Kredyty we frankach najdroższe w historii. Gorzej było tylko przez chwilę w "czarny czwartek"

"Dla większości frankowiczów najbliższa rata będzie najwyższa od momentu uzyskania kredytu" - pisze Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors. Jednym wyjątkiem są pechowcy, którzy kupowali franki potrzebne na spłatę raty akurat w pamiętny "czarny czwartek" w 2015 r. Wtedy na chwilę kurs przebił nawet poziom 5 zł, ale pod koniec dnia spadł do 4,31 zł, a po 2 tygodniach kurs powrócił poniżej 4 zł.

W przypadku przykładowego kredytu na kwotę 300 tys. zł, na 30 lat, zaciągniętego w styczniu 2008 r. rata wzrosła o 189 zł - z 1834 zł do 2022 zł.

Rośnie też zadłużenie wyrażone w złotówkach. Po 14 latach spłaty przykładowego kredytu wziętego w styczniu 2008 roku zadłużenie wzrosło z początkowych 300 tys. do 371 tys. złotych. W rzeczywistości zadłużenie wyrażone we frankach jednak spada. W przypadku naszego przykładowego kredytu zaraz po wypłaceniu kredytu było to 140,9 tys. franków, a obecnie pozostało do spłaty 82,5 tys. franków. Ponieważ jednak kurs franka rośnie, to kwota w złotych wciąż jest wyższa niż na początku - wylicza Sadowski. 

Kredyty złotówkowe też coraz droższe

Ze względu na wzrost stawek WIBOR, rosną również raty kredytów w złotówkach. Dotyczy to pożyczek zaciągniętych przed laty oraz tych nowo udzielanych. Dla przykładu WIBOR 6M wynosi już 2,02 proc. Jeśli więc marża kredytu z 10 proc. własnego wynosi np. 2,7 proc., to oprocentowanie kredytu wyniesie już 4,72 proc.

Więcej na temat finansów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rata nowo udzielonego kredytu ze wspomnianym oprocentowaniem 4,72 proc., na kwotę 300 tys. zł, na 30 lat, wyniesie 1560 zł. Dla porównania na początku października, gdy WIBOR 6M wynosił 0,32 proc., byłoto 1268 zł. Rata wzrosła więc o 291 zł.

Wciąż jednak analogiczny kredyt we frankach zaciągnięty w styczniu 2008 roku jest wyraźnie droższy. Rata wynosi 2022 zł, przy 1336 zł kredytu złotówkowego.  

Więcej o: