Autostrady A2 i A4 z e-biletem. Koniec z zatrzymywaniem się na bramkach

Od środy, pierwszego grudnia zmienią się zasady opłat za odcinki autostrad A2 i A4 zarządzanych przez Generalną Dyrekcję dróg Krajowych i Autostrad. O północy zostaną podniesione szlabany, a manualny system opłat przestanie działać.

Jak mówiła szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska, zmiany dotyczą przede wszystkim samochodów osobowych i motocykli.

Od 1 grudnia użytkownicy takich pojazdów opłacą przejazdy płatnymi odcinakami autostrad A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica jedynie w sposób elektroniczny, a system manualny nie będzie już dostępny. Kierowcy, wjeżdżając na płatny odcinek autostrady nie będą zatrzymywać się, żeby pobrać bilet, a zjeżdżając - aby bilet opłacić u inkasenta. Ruch będzie odbywał się płynnie. Oznacza to, że od 1 grudnia Manualny System Poboru Opłat zostanie wygaszony, a państwowe odcinki autostrad A2 i A4 zostaną objęte wyłącznie systemem e-TOLL.

Zobacz wideo Wizerunek to podstawa w biznesie. Jak zrobić dobre zdjęcie biznesowe?

Autostrada A2 i A4 z e-biletem

Kierowcy za przejazd autostradą zapłacą e-biletem autostradowym, który będą mogli zakupić w nowej aplikacji e-TOLL PL BILET, w aplikacjach partnerów systemu e-TOLL oraz w sieci dystrybucji stacjonarnej partnerów lub za pomocą aplikacji e-TOLL PL, lub urządzeń pokładowych przekazujących dane geolokalizacyjne do systemu.

Więcej krajowych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Place Poboru Opłat zostaną właściwie oznakowane i będzie na nich obowiązywało ograniczenie prędkości do 50 kilometrów na godzinę. Za przejazd bez opłaty grozi grzywna w wysokości do 500 złotych.

Zmiana organizacji ruchu na A2 i A4

W związku ze zmianą systemu poboru opłat, od pierwszego grudnia na placach poboru opłat na autostradach A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica będzie obowiązywała nowa organizacja ruchu.

Na placu Stryków i Żdżary kierowcy będą korzystać z trzech skrajnych, prawych pasów wjazdowych i wyjazdowych. Z ruchu wyłączone zostaną środkowe pasy ruchu na tych placach.

Z kolei na placach Żernica i Karwiany kierowcy będą korzystać z czterech skrajnych, prawych pasów wjazdowych i wyjazdowych. Z ruchu wyłączone zostaną środkowe pasy ruchu na tych placów. Na wszystkich tych odcinkach autostrad nie będzie już możliwości pobrania biletu kartonikowego w bileterkach ani opłacenia przejazdu w kiosku u inkasenta.

Więcej o: