Spółki węglowe przyniosły 2,3 mld zł strat. Państwo dopłaca do każdej tony czarnego złota

2,3 mld zł - to straty, jakie przyniosły państwowe spółki węglowe w ciągu trzech kwartałów roku. Ministerstwo Aktywów Państwowych informuje tymczasem o spotkaniu z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Bez zgody KE uratowanie polskiego górnictwa może być trudne.

Ministerstwo Aktywów Państwowych, którym kieruje Jacek Sasin, opublikowało wyniki finansowe kontrolowanych przez Skarb Państwa spółek węglowych. Trzy kwartały roku przyniosły budżetowi potężną stratę w wysokości 2,3 mld zł.

Zobacz wideo Nowy król średniej półki? Huawei nova 9 zaskakuje aparatem i nie tylko [TEST]

Państwo dopłaca do każdej tony. Węgiel drogi dla budżetu

Do każdej tony czarnego złota państwo musi dopłacać. I to sporo, bo aż 44,61 zł - wyjaśnia Polska Agencja Prasowa. I dodaje, że wśród złych informacji są i te dobre, bo wyniki górnictwa są lepsze od zeszłorocznych. Strata netto była wówczas wyższa o ponad miliard złotych. 

EkośledztwaWojna o ekogroszek. Dlaczego górnicy chcą za wszelką cenę bronić rakotwórczego węgla?

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Kto uratuje polskie górnictwo? Po ratunek do UE

Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało, że w czwartek wiceszef resortu spotkał się z Olivierem Geursentem, dyrektorem generalnym dyrekcji ds. konkurencyjności. "Tematem rozmów były działania związane z transformacją sektora górnictwa węgla kamiennego" - czytamy w komunikacie

- Efektem naszego spotkania będzie natychmiastowe przystąpienie do opracowania wniosku notyfikacyjnego, co stanowi kolejny krok na drodze do transformacji górnictwa. Szczegóły notyfikacji wymagają dalszych uzgodnień roboczych - mówi wiceminister Piotr Pyzik. Dodaje, że kluczowe jest zabezpieczenie finansowe przyszłości pracowników sektora.

Bez pomocy Komisji Europejskiej uratowanie polskiego górnictwa może być niemożliwe. Rząd zawarł co prawda z przedstawicielami związków zawodowych porozumienie, jednak do jego realizacji niezbędna jest zgoda Brukseli. 

Więcej o: