Nowe obostrzenia w Polsce. Od 15 grudnia limity w kinach oraz restauracjach

Rząd zapowiedział nowe obostrzenia, które wydano w związku z czwartą falą epidemii koronawirusa. Limity będą obowiązywały m.in. w lokalach gastronomicznych oraz w kinach.

Nowe obostrzenia zapowiedział minister zdrowia podczas wtorkowej konferencji prasowej. Restrykcje będą obowiązywać od 15 grudnia.

Zaostrzenie obostrzeń zapowiadał w poniedziałek premier. - Rozważamy też wzmocnienie obostrzeń wobec niezaszczepionych, aby odpowiedzieć na tę odmianę wirusa omikron, który pewnie już jest w Polsce. [...] Stan rzeczy przedstawia się niedobrze, bardzo niedobrze, mamy dużo zgonów. To zgony przede wszystkim osób niezaszczepionych. Ważne jest to byśmy się szczepili, będzie wzmacniać mechanizmy obowiązku szczepień - mówił Mateusz Morawiecki.

Zobacz wideo Nowy król średniej półki? Oto cztery rzeczy, które warto wiedzieć na temat Huawei nova 9 [TOPtech]

Nowe obostrzenia w kinach i restauracjach

Od połowy grudnia lokale gastronomiczne, tj. bary i restauracje, a także hotele, będą miały limit 30 proc. obłożenia lokalu. Powyżej tej liczby do lokalu będą mogły być wpuszczane jedynie osoby zaszczepione i zweryfikowane. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Od 15 grudnia również w kinach, a także teatrach będzie obowiązywał 30 proc. limit obłożenia sali. Tutaj też w limity nie wliczają się osoby zaszczepione i zweryfikowane przez przedsiębiorców. Ponadto w kinach wprowadzony zostanie zakaz konsumpcji. 

Nowe obostrzenia w Polsce. Jakie kolejne restrykcje wprowadził rząd?

Minister zdrowia zapowiedział również kolejne zmiany. Ma powstać projekt ustawy w sprawie weryfikacji szczepień pracowników. W jego ramach będą zagwarantowane darmowe testy na obecność koronawirusa. Ostateczny kształt projektu wciąż jest negocjowany. 

Rząd szykuje również obowiązek szczepień dla kilku grup zawodowych. Dotyczy on nauczycieli, medyków oraz funkcjonariuszy służ mundurowych. 

***

Rada Polityki Pieniężnej w środę decyduje o stopach procentowych. Ekonomiści spodziewają się kolejnej podwyżki. Jak na razie, w październiku i listopadzie główna stopa wzrosła o 115 punktów bazowych. Co to oznacza dla kredytobiorców i dlaczego jest ważne dla nas wszystkich? Wasze pytania zadamy ekspertowi. Przysyłajcie je na adres: news_gazetapl@agora.pl.

Więcej o: